Top News – Kryeson Japonia/ Pasaportat më të fuqishme në botë
07/07/2020 20:40

Para se covid 19 të shfaqej, bota po shijonte një liri më të madhe lëvizjeje krahasuar me cdo kohë tjetër në histori. Trafiku ajror po rritej prej dekadash dhe mbartësit mesatarë të pasaportave i gëzoheshin një aksesi pa vizë ose me vizë në mbërritje në 107 destinacione globale. Por pastaj erdhi ndalimi i udhëtimeve. Indeksi i pasaportave Henley, që periodikisht mat pasaportat që ofrojnë më shumë mundësi udhëtimi në botë, ka lëshuar raportin e tretë të saj, sipas të ciulit, qytetarët aziatikë vazhdojnë të kenë dokumenta udhëtimi që hapin më shumë dyer. Japonia kryeson duke ofruar akses pa viza ose me viza në mbërritje në 191 destinacione në botë. Singapori është në vend të dytë dhe koreja e jugut barazohet me gjermaninë në vend të tretë. Sidoqoftë, renditja aktuale nuk merr parasysh ndalimet e përkohshme të udhëtimeve për shkak të pandemisë. Javën e kaluar, BE publikoi listën e 14 vendeve banorët e të cilëve mund të lejoheshin të hynin në bllok nga 1 korriku, pas muajsh mbylljeje të kufijve të jashtëm. Japonia dhe koreja e jugut, ishin pjesë e listës, ashtu si edhe australia dhe kanadaja. Por, sipas henley & Partners, që edhe harton klasifikimin, shba, ishte një përjashtim i dukshëm, bashkë me brazilin dhe rusinë. Në indeksin aktual, shba është në vend të shtatë, por me ndalimin në BE, amerikanët kanë thuajse të njëjtin nivel të lirisë së lëvizjes si qytetarët e meksikës, që renditet e 25 në klasifikim. Pasaporta shqiptare ndërkohë renditet në klasifikimin e sivjetshëm e 54-ta, me 114 destinacione ku ajo mund t’i cojë mbartësit.

Top News – Pompeo paralajmëron mbi rrezikun kinez në Evropë
15/08 20:49
Top News – “Luftë” Greqi-Turqi, Mitsotakis viziton bazën ajrore
15/08 20:34
Top News – Vaksina kundër Covid 19, mesazhi nga Ambasada Amerikane
15/08 20:09
Greqi/ Zjarr në një fabrikë riciklimi, tymi i zi mbulon zonën e Atikas: Pa koment
15/08 19:22
Top News – Frika nga koronavirusi/ Kabina e bebeve! Prezantim i sigurt i të sapolindurve
15/08 16:20
Top News – Francë, vala e të nxehtit/ Mijëra peshq të ngordhur në liqene
15/08 15:58
Top News – Të mbijetuarit e Covid-it, pasoja në shëndetin mendor
15/08 14:57
Top News – Dritaret e verës/ Fierence, rikthehen pas 500 vitesh
15/08 14:44
Top News – Hapen shtëpitë publike në Berlin, por nuk lejohen marrëdheniet seksuale…
15/08 14:42
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Vendet marrin masa të reja
15/08 14:32
Top News – Marina franceze/ Në ndihmë të Greqisë në Mesdhe
15/08 13:01
Top News – Trump në spital/ Viziton vëllanë e sëmurë rëndë
15/08 12:36
Top News – SHBA, shërbimi postar/ Votat me postë, në rrezik
15/08 12:28
Top News – Këshilli i sigurimit/ Refuzon rezolutën e SHBA për Iranin
15/08 12:25
Top News – Hyn në fuqi karantina/ Britanikët ‘në arrati’ nga Franca
15/08 12:21
Top News – 75 vjetori i kapitullimit/ Japonia, keqardhje për luftën
15/08 12:18
Top News – Në pritje të fëmijës së tretë / John Legend dhe Chrissy Teigen
14/08 22:20
Top News – Merr fund romanca/ Miley Cyrus ndahet nga Cody Simpson
14/08 22:19
Top News – Situata nga pandemia/ SHBA, Fauci nuk është i kënaqur
14/08 21:40
Top News – BE-ja shqyrton sanksione ndaj Bjellorusisë pas akuzave për “torturë”
14/08 15:43