Top News – Kreditë bëhen më të lira/ BSH-ulet norma bazë e interesit
04/08/2020 13:45

Bankës së Shqipërisë ka bere te ditur se norma mesatare e interesit (për të gjitha afatet e maturimit) të huave të reja në lekë të dhëna për individët, bizneset dhe organizatat jo fitimprurëse ishte 5.45%, duke shënuar një nivel minimumi historik. Në krahasim me një muaj më parë, interesat janë 0.11 pikë përqindjeje më të ulëta, ndërsa në krahasim me një vit më parë janë 0.51 pikë përqindje më pak. Reduktimi i normave të huave ka ardhur si rrjedhojë e politikës monetare lehtësuese që po ndjek Banka e Shqipërisë, e cila ka ulur normën bazë në nivele minimale historike prej 0.5% pak muaj më parë, në një përpjekje për të ulur koston e lekut, me qëllim nxitjen e ekonomisë së sëmurë nga pasojat e Covid-19. Për të gjitha maturitetet, interesat janë ulur në qershor, me përjashtim të kredisë 1-3 vjeçare. Ndryshe nga leku, kreditë në euro janë shtrenjtuar lehtë në qershor, por gjithsesi ato mbeten të lira, me një normë mesatare vjetore prej 4.04% (nga 3.79% muajin e mëparshëm). Ndryshe nga tendenca e përgjithshme, huatë për blerje banese në lekë kanë shënuar një rritje të lehtë në qershor. Gjithsesi, kosto e kredisë për të marrë në pronësi një apartament vijon të mbetet afër nivelit minimal historik. Sipas statistikave të BSH, norma mesatare vjetore në qershor ishte 3.65%, nga 3.55% muajin e mëparshëm dhe 4.21% që arriti në prill, kur situata e krijuar nga pandemia e la pezull tregun e shit- blerjes së banesave. Diferenca mes interesave të huave në lekë dhe euro është zvogëluar ndjeshëm, duke e bërë një rrezik të kotë marrjen e kredise ne euro ne nje kohe që të ardhurat i ke në lekë. Më herët, individët nxiteshin të disbursonin hua në monedhën e përbashkët, pasi diferenca mes interesave ishte e ndjeshme. Por, në momentin që ata i kishin të ardhurat në lekë, kjo i ekspozonte ndaj rrezikut të zhvlerësimit të lekut, duke i bërë më të shtrenjta këstet në euro (pasi do të duheshin më shumë lekë për të njëjtën sasi në euro) dhe si rrjedhojë humbjet nga lëvizjet e kursit mund të ishin më të mëdha sesa fitimi që vinte nga diferenca e interesave.

Top News – Rindërtimi në Tiranë/ 359 kantierë, së shpejti pallatet
25/09 14:15
Top News – 5 shoferë në pranga/ Aksidente dhe të pirë në timon
25/09 14:12
Top News – Në pranga Saimir Taullau/ Kërkohej në Zvicër për trafik droge
25/09 14:09
Trafik droge e armëmbajtje pa leje, 23 të arrestuar në orët e fundit
25/09 14:08
Moti i keq, dëme në agrume/ Fermerët në Konispol kërkojnë ndihmë
25/09 12:48
Lëkundet toka në Lushnje/ Aktiviteti sizmik vazhdon në disa zona
25/09 12:47
Zyrtarisht nën akuzë/ Luan Daci për Top Channel: Kalova në gjyq
25/09 12:43
Shkarkohet Donika Prela/ Vendimi nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit
25/09 12:40
Top News – Kultivonin bimë narkotike/ 3 të arrestuar në Kurbin e Bulqizë
25/09 12:37
Psikologët ngelën të papunë/ Ministria e Arsimit nuk i afron nëpër shkolla
25/09 12:19
“Ishte fqinj problematik”/ Flasin një ditë pas ngjarjes banorët ne Elbasan
25/09 12:12
Durrës/ Për muajin shtator, hiqen 273 leje drejtimi, arrestohen 16 persona
25/09 11:53
Top News – Shkarkohet Donika Prela/ KPA-nuk justifikon pasurinë
25/09 11:31
Rindërtimi/ Veliaj: Gati punimet edhe për 3 shkollat e reja
25/09 11:14
Ballsh/ Naftëtarët sërish në protestë, diskutohet për grevë urie
25/09 11:08
Ballsh/ Naftëtarët sërish në protestë: Të hënën hyjmë në grevë urie!
25/09 10:55
Top News – Në pranga dy persona/ Tiranë, mbanin armë në makinë
25/09 10:55
Top News – Afati, ‘pagat e luftës’/ Sot mbyllet korrigjimi i llogarive
25/09 10:48
“Do jepni llogari për ato që keni nxjerrë në media”/ Revoltohet gruaja e tretë e Zhidrus
25/09 10:32
Top News – Kuçovë, baza e NATO/ Ratifikimi në kuvend i marrëveshjes
24/09 21:16