Top News – Kina, Rusia e Irani bëhen bashkë / ‘Aksi i të keqes’, manovra ushtarake në det
20/01/2022 12:29

Kina, Rusia dhe Irani do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta detare të premten, thuhet në një njoftim të forcave të armatosura iraniane. Stërvitja do të mbahet në veri të oqeanit indian dhe është e treta e përbashkët mes tre vendeve. Që kur erdhi në detyrë qershorin e kaluar, presidenti iranian i vijës së ashpër, Ebrahim Raisi, ka ndjekur një politikë të ‘shikimit nga lindja’ në përpjekje për të forcuar lidhjet me Kinën dhe Rusinë. Tegerani iu bashkua organizatës së bashkëpunimit të shangait, në shtator, një organ sigurie i azisë qendrore i udhëhequr nga pekini dhe moska. Ministri i jashtëm iranian ndërkohë vizitoi kinën javën e shkuar dhe presidenti iranian u takua me homologun rus në moskë të enjten. Në stërvitje do të marrin pjesë edhe rojat revolucionare iraniane, e mes të tjerash, do të kryhen një seri ushtrimesh taktike, si shpëtimi i një anije në flakë, lirimi i një anijeje të rrëmbyer apo qëllimi i objektivave në ajër gjatë natës.

Top Channel/ ‘Mitsotakis nuk ekziston për mua’. Erdogan ‘ shpërthen’ ndaj kryeministrit grek
23/05 23:05
Top News- Pse Austria dhe Zvicra janë neutral/A mund të hyjnë në NATO pas luftës në Ukrainë!
23/05 21:31
Top News- Bjellorusia po përgatitet për luftë! / Ukraina në alarm, Minsku shton trupat në kufi
23/05 20:54
Top News- Putin donte të gjunjëzonte Bullgarinë!/Sofja hedh poshtë shantazhin me gazin rus
23/05 20:50
Top News- Lojëra amerikane në lagjen kineze / Biden mbledh aleatët në Azi për të sfiduar Pekinin
23/05 20:48
Top Channel/ Lija, shtohen rastet! Por OBSH gjykon që rreziku është ende shumë i ulët
23/05 19:42
Top Channel/ Zelensky në DAVOS: Armë dhe sanksione, vetëm kështu e ndalim Rusinë
23/05 19:29
Top Channel/ Dorëhiqet diplomati i lartë rus: Më vjen turp për vendin tim
23/05 18:43
Top News- Scholz dhe Macron për negociatat / Kancelari, tur në Shqipëri, Kosovë dhe Serbi
23/05 18:20
Top News- Greqia kthen 5 anije me refugjatë/Qindra emigrantë mbeten në det të hapur
23/05 18:11
Top News- Polonia, komplot për ndarjen e Ukrainës / Akuzat e Lukashenko-NATO do të shpërbëjë vendin!
23/05 17:59
Top News- Trupa speciale për diplomatët e SHBA/Moska e cilëson provokim, por Biden ende pa vendim
23/05 16:51
Top News – Putinin nuk ‘do ta zërë’ 2023-shi / Ish shefi i MI6: Do të dërgohet në një sanatorium
23/05 16:45
Top News – ‘Më vjen turp për vendin tim!’ / Dorëhiqet diplomati rus në Kombet e Bashkuara
23/05 16:28
Top News – Putin i mbijetoi atentatit / Kryespiuni ukrainas: U sulmua në një udhëtim zyrtar
23/05 16:23
Top Channel/ Polonia heq barrierat kufitare me Ukrainën, marrëveshje për një zyrë të vetme doganore!
23/05 15:38
Top News – Maji me temperatura rekord / Spanja përvëlohet në 40 gradë celcius, vendi në alarm
23/05 15:09
Top News – Putin do të eliminojë Ukrainën! / Biden kërcënon me pasoja: Askush mos të bëjë si ai!
23/05 14:59
Top News – Burg i përjetshëm për ushtarin rus / Vrau civilin e paarmatosur në Ukrainë, u pendua
23/05 14:58
Top News-NATO e ‘avullon’ ushtrinë e Putinit / ’Është i dëshpëruar, mund të përdorë armë bërthamore’
23/05 14:57