Top News – Kërcënim nga Irani/ Izraeli paralajmëron shtetasit
04/12/2020 12:23

Izraeli paralajmëroi të enjten për një kërcënim në rritje ndaj shtetasve të tij jashtë vendit, pas thirrjes së Iranit për hakmarrje ndaj vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, javën e kaluar në Teheran. Për vrasjen e shkencëtarit, Mohsen Fakhrizadeh, Irani ka fajësuar pjesërisht Izraelin. “Në vazhdën e kërcënimeve të fundit nga elementët iranianë, kemi frikë se Irani mund të sulmojë objektivat izraelite”, tha ministria e jashtme izraelite. Ajo paralajmëroi për sulme të mundshme kundër shtetasve të saj në Afrikë dhe në vendet afër Iranit, duke përmendur Gjeorgjinë, Azerbajxhanin, Turqinë, rajonin kurd të Irakut, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejnin. Këshilli i Sigurimit Kombëtar, duke përmendur sulmet e kryera tashmë në Francë, Gjermani dhe Austri, tha se organizatat globale të xhihadistëve, veçanërisht grupi i Shtetit Islamik, “po demonstrojnë një motivim të lartë për të kryer sulme terroriste”. “Është e mundur që një pjesë e valës aktuale të terrorizmit islamik të arrijë objektivat e identifikuar me Izraelin ose komunitetet hebraike, sinagogat, restorantet dhe muzeumet hebraike”, paralajmëroi ministria izraelite. Ajo u bëri thirrje udhëtarëve të lexonin çdo paralajmërim në lidhje me destinacionin e tyre. Pjesëtarë të forcave iraniane bartin arkivolin e shkencëtarit Mohsen Fakhrizadeh gjatë ceremonisë së varrimit në Teheran më 30 nëntor. Bahrejni dhe Emiratet e Bashkuara Arabe normalizuan lidhjet me Izraelin në shtator. Ministri i Jashtëm i Izraelit, Gabi Ashkenazi, kishte pasur në plan të vizitojë Bahrejnin në fundjavë për një konferencë rajonale, por burime diplomatike thanë për AFP se udhëtimi i tij u anulua, pasi Irani fajësoi Izraelin për vrasjen e Fakhrizadeh dhe u kërcënua me hakmarrje. Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu akuzoi të enjten Iranin se ka përfituar nga marrëveshja e tij ndërkombëtare bërthamore – e cila lejoi heqjen e sanksioneve ekonomike, para se ato të rivendoseshin dhe të ashpërsoheshin nga presidenti i SHBA-së, Donald Trump – në mënyrë që të “shtrijë” ndikimin e tij në Irak , Jemen dhe Siri.

Top News – 92 vite burg për 7 trafikantë/ U shpallën fajtorë për vdekjen e 39 emigrantëve vjetnamezë
23/01 00:54
Top News – Turqia paralajmëron BE-në : Të tërhiqen kërcënimet për sanksione
23/01 00:48
Top News – SHBA, Sekretari i ri i mbrojtjes/ Senati konfirmon afro-amerikanin e parë në post
22/01 21:57
Top News – Varianti i ri britanik/ Jo vetëm më infektues por dhe më vdekjeprurës
22/01 21:50
Top News – 40 milionë doza vaksine/ Marrëveshja mes OBSH dhe pfizer për skemën covax
22/01 21:48
Top News – Fëmijët 40 minuta në natyrë/ Që të evitohet një ‘pandemi’ e ardhshme miopie
22/01 20:32
Top News – Historia e qenit Boncuk/ Gjashtë ditë para spitalit duke pritur të zotin
22/01 20:26
Top News – Në Gjermani me test e karantinë/ Shqipëria mes 25 vendeve me rrezik nga covid
22/01 20:21
Top News – Zhurmat dhe era e fshatit/ Tani në Francë mbrohen me ligj
22/01 20:19
Hetimi i Trump në senat/ Dhoma e përfaqësuesve do të depozitojë të hënën akuzën
22/01 20:08
Top News – Vonesat e vaksinës/ Ndalohet imunizimi në shumë vende evropiane
22/01 19:50
Top News – Të hënën nisma në senat/ Gjykimi i Trump fillon javën e ardhshme
22/01 19:49
Top News – Do të hakmerremi! Irani kërcënon me `dron` Donald Trumpin
22/01 17:52
Top News – Plasin polemikat në Itali: Mjekët marrin ujë fiziologjik në vend të vaksinës
22/01 16:57
Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03