Top News – Karabinieri takon vajzën diabetike / E merr nga Kosova në Itali për ta kuruar
01/12/2021 13:33

Ishte në mision në kosovë dhe ndërsa po patrullonte ka takuar një vazjë 4 vjecare, të prekur nga diabeti i tipit 1. Nuk ka menduar dy herë: ka blerë menjëherë insulinën dhe një aparat për të matur diabetin. Më pas, kur është kthyer në itali, ka kontaktuar me mjekët e spitalit Umberto i I në Romë, në mënyrë që të mund të studiohej më thellë rasti dhe të përcaktohej një terapi e përshtatshme. Tani vogëlushja, pas një ndërhyrjeje të vogël, është mirë. Kjo është historia e një karabinieri të ri italian, Fabio Cervellieri, që i mbështetur edhe nga i gjithë regjimenti i tij, ka shpëtuar kështu një jetë të re. Vajza ka mbërritur në itali e shoqëruar nga e ëma dhe gjithcka ishte e paguar; që nga ilacet, udhëtimi dhe kurimi, falë një mbledhjeje fondesh të organizuar nga vetë Fabio dhe kolegët e tij. Historinë e kanë treguar më pas karabinierët në faqen e tyre në Facebook. I gjithë regjimenti e ka patur shumë për zemër këtë rast, duke mbledhur fondet e nevojshme për udhëtimin ardhje dhe kthim Prishtinë-Romë. Vajza mbërriti në romë më 13 nëntor- shkruanin ata. Karabinierët kanë premtuar ndërkohë që do të vazhdojnë ti qëndrojnë pranë vogëlueshes për tu siguruar që të mbetet në shëndet të mirë.

Top News- NATO dhe SHBA blindon Ballkanin/Avionë dhe anije drejt Bullgarisë dhe Rumanisë
21/01 17:03
Top News- Në Greqi zbulohet Omicron II/Mutacioni i ri më ngjitës, ku është shfaqur deri tani
21/01 16:55
Top News- Afganët ‘terroristë’ në Kosovë/Pas kontrolleve në Bondsteel u ndalohet hyrja në SHBA
21/01 15:34
Top News – Zgjedhje serbe në Kosovë / SHBA kundër BE: Prishtina vendos vetë!
21/01 12:45
Top News- Paralajmërimi i analistit amerikan/Ballkani do të ndahet siç do Moska e Beogradi
20/01 15:57
Top News – ‘Do çojmë ushtrinë në Kosovë!’ / Gjenerali serb kërcënon: Nëse FSK hyn në veri…
20/01 14:12
Top News – A do ta njohë Greqia, Kosovën? / Gërvalla takon Dendias: Do thellojmë marrëdhëniet
20/01 14:02
Top News – Krivokapiç hakmerret ndaj Abazoviçit / Fillon procedurat për shkarkimin nga qeveria
20/01 13:08
Top Channel/ Qeveria e Malit të Zi drejt rënies, Abazoviç dorëzon kërkesën për mosbesimin e qeverisë
20/01 02:13
Top News- Kriza në Bosnjë dhe misioni turko-serb/Dodik gjen zgjidhje te Vuçiç dhe Erdogan
19/01 20:36
Top News- Serbia kërkesë fuqive të mëdha/‘Shpallni non grata Albin Kurtin, njësoj si Dodik!
19/01 20:34
Top News-I ftohti polar ‘mbërthen’ Shqipërinë/Borë e temperatura ekstreme, alarmi i sinoptikanëve
19/01 20:16
Top News- Akuza për grusht shteti në Mal të Zi/Tensione pas mocionit për rrëzimin e Qeverisë
19/01 20:15
Top News-Emra falsë dhe 10 mijë euro për në BE/47 të arrestuar, 25 në Shqipëri dhe 22 në Itali
19/01 18:06
Top News- Greqia gati të njohë Kosovën…!/Ministrja Gërvalla vizitë zyrtare në Athinë
19/01 17:57
Top News – Çpo ndodh në Beograd e Prishtinë/Escobar dhe Lajçak, vizita paralajmëruese
19/01 15:51
Top News- Çdo do të ndodhë me negociatat!/Macron kërkon risi në marrëdhëniet BE-Ballkan
19/01 14:50
Top News – Mbërrijnë ‘Bishat’ në Athinë… / Greqia rivalizon Turqinë: Balancohen forcat në Egje
19/01 14:31
Top News – SHBA i bën presion Malit të Zi / Bashkohuni me Open Balkan, të gjithë ose do dështojë!
19/01 14:28
Top News – Turqia dhe Serbia bëhen bashkë / Ndërmjetësojnë bisedimet për krizën në Bosnje
19/01 11:49