Top News – Kaq e pat solidariteti! Vendet e pasura po marrin “të gjithë” vaksinat
13/12/2020 12:33

Kur 90-vjeçarja Margaret Keenan mori vaksinën e parë në botë të autorizuar dhe testuar klinikisht kundër Covid-19 në fillim të kësaj jave, fundi i pandemisë Covid-19 dukej më në fund i arritshëm. Përpara mbeten disa muaj të vështirë, thotë CNN, por shpërndarja e vaksinës së parë në kohë rekord dhe miratimet e të afërta të të tjerave, përbëjnë një një pikë kthese për vendet e pasura që mund të përballojnë vaksinat. Por, për zyrtarët e shëndetit publik në botën në zhvillim, vazhdon gjiganti mediatik amerikan, kjo është një kujtesë e ashpër se gara për t’i dhënë fund pandemisë vdekjeprurëse do t`i thellojë edhe më shumë pabarazitë. Vendet e pasura, prej muajsh tashmë, bëjnë pazar me vaksinat. Një bazë të dhënash që përditësohet vazhdimisht nga Qendra Globale e Inovacionit Shëndetësor Duke, tregon marrëveshje dypalëshe me vlerë miliarda dollarë të siguruara nga një grusht shtetesh për vaksinat që dalin. Disa vende dhe blloqe rajonalë kanë porositur madje doza që mbulojnë më tepër sesa popullatat e tyre. Aleanca e Vaksinave të Popullit, një vëzhgues ndërkombëtar i vaksinave që përfshin Amnesty International dhe Oxfam, tha këtë javë që vendet e pasura kanë blerë doza të mjaftueshme të vaksinave Covid-19 për të imunizuar popullatat e tyre tre herë. Vetëm qeveria kanadeze ka siguruar mjaftueshëm doza sa për t`i vaksinuar qytetarët e saj pesë apo gjashtë herë, thotë CNN, edhe pse jo të gjithë kandidatët për vaksina që ka porositur mund të aprovohen për përdorim. Aleanca tregon se ndërsa kombet më të pasura të botës po rrëmbejnë marrëveshjet, gati 70 vende të varfra do të jenë në gjendje të vaksinojnë në rastin më të mirë, vetëm një në 10 njerëz gjatë vitit 2021.

Top News- Kryeministri rrezikoi mbytjen në Adriatik!/Si e shpëtoi gazetari pak para se të fundosej
09/08 19:06
Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37