Top News – Kapërcehet pragu i viktimave/ Britani, mbi 100 mijë vdekje nga covid
26/01/2021 21:31

1.600 vdekje të reja në Britaninë e Madhe bënë që vendi të shënojë mbi 100 mijë jetë të humbura nga Covid 16, cka e bën vendin e parë europian që kapërcen një prag të tillë. Kryeministri Boris Johnson deklaroi se merr "përgjegjësi të plotë" për veprimet e qeverisë, duke thënë: "Ne me të vërtetë bëmë gjithçka që mundëm. Më vjen keq për çdo jetë të humbur. Vetëm pak ditë më parë, këshilltari kryesor i qeverisë, Patrick Vallance, tha se disa spitale në vend ngjasojnë me zona lufte. Britania e Madhe është përfshirë nga një lloj i ri i koronavirusit dhe si pasojë spitalet janë mbingarkuar me pacientë të sëmurë me COVID-19. Qeveria po bën përpjekje për të vaksinuar sa më shumë njerëz në mënyrë që të rikthehet sa më parë normaliteti. Më shumë se katër milionë persona e kanë marrë dozën e parë të vaksinës që kur fushata e imunizimit nisi në fillim të dhjetorit 2020. Por Vallance paralajmëroi se "vaksinat nuk do të përmirësojnë shpejt situatën", dhe është e nevojshme që masat e vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të vazhdojnë. Britania aktualisht është nën izolim, për herë të tretë që nga fillimi i pandemisë në fillim të vitit të kaluar. Shkollat dhe dyqanet jo-thelbësore janë të mbyllura, kontaktet shoqërore dhe udhëtimet janë të kufizuara, ndërsa një rishikim i masave pritet të bëhet në mes të shkurtit.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15