Top News – Kanye West 2 mln dollarë/ Për shkollën e vajzës të Floyd
05/06/2020 19:11

Gianna Floyd, vajza e George Floyd, 46-vjeçari afrikano-amerikan i vrarë nga një polic i bardhë në Minneapolis javën e kaluar, është vetëm 6 vjeç, por ajo nuk ka përse shqetësohet për shkollimin e saj në të ardhmen. Kanye West ka krijuar një fond i cili do të mbulojë plotësisht tarifat e kërkuara për shkollimin e vajzës, përfshirë atë universitar. Për të shprehur mbështetjen e tij për familjen Floyd dhe lëvizjen “Black Lives Matter”, reperi dhuroi një total prej 2 milion dollarësh, i cili gjithashtu do të mbulojë tarifat ligjore për familjet e Arbery dhe Taylor, të vrarë përkatësisht në Georgia në 23 shkurt dhe në Louisville në 13 Mars të këtij viti. I kritikuar ashpër gjatë viteve të kaluara për mbështetjen e tij ndaj Donald Trump, bashkëshorti i Kim Kardashian këtë herë merr një qëndrim të vendosur antiqeveritar, pasi doli edhe vetë në shesh në përkrahje të protestave të "Black life Matter". Edhe pse nuk e komentoi vdekjen tragjike të George Floyd, Eest deshi të shprehte mbështetjen e tij të plotë dhe të përzemërt për familjen e 46 vjecarit, dhe të gjithë komunitetit afro-amerikan. Artisti gjithashtu ka vendosur të mbështesë me kontribute financiare sipërmarrjet afro-amerikane në qytetin e tij të lindjes, Chikago. E shoqja nga ana e saj është ofruar të paguajë faturat mjekësore për njërin prej protestuesve të plagosur në përleshjet e këtyre ditëve.

Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32
Top News – Elon Musk, tani më i pasur se Warren Buffet!!!
12/07 14:11
Top News – Vaksina e koronavirusit, amerikanët/ Një në tre, nuk e bëjnë!
12/07 12:17
Top News – Menaxhimi i koronavirusit/ Shpërthejnë protestat në Izrael
12/07 12:14
Top News – Për herë të parë, Donald Trump vendos maskë!
12/07 11:23
Top News – Presidenti Iranian/ “Nuk mbyllemi, nuk përballohet”
11/07 18:57
Top News – Robert De Niro/ Covid ‘falimenton’ aktorin
11/07 18:28
Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18