Top News – ‘Ju presin pasoja të rënda”, Grenell paralajmëron Kosovën: Kurti nuk e di çfarë po ndodh
07/06/2023 22:21

Diplomati amerikan Richard Grenell ka paralajmëruar kryeministrin Kurti dhe Kosovën për pasoja të rënda, nëse nuk u përmbahet angazhimeve të marra ndaj ndërkombëtarëve. Duke sjellë në vëmendje afatin e lënë nga ndërkombëtarët, nëpërmjet një postimi në “Twitter”, Grenell është shprehur se kryeministri Albin Kurti nuk e di ende se çfarë po ndodh me Kosovën. “Kurti nuk e kupton se çfarë po ndodh me Kosovën. Komuniteti ndërkombëtar i ka dhënë atij një afat deri të premten për t'iu përmbajtur angazhimeve që vendi i tij ka marrë më parë. Miqtë e mi në Kosovë duhet të përgatiten për pasoja të rënda nëse Kurti nuk e respekton afatin. Unë i kam parë pasojat dhe nuk është aspak e bukur”, shkroi Grenell në Twitter. Në reagimin e tij, Grenell komenton pikërisht deklaratën e kryeministrit Albin Kurti, se ‘Kosova nuk do të zgjidhë asgjë me presion apo sanksione dhe se marrëdhëniet e saj me SHBA-në dhe BE-në janë të shkëlqyera’. Situata në veri të Kosovës është e tensionuar që prej 26 majit, kur policia ndërhyri për të ndihmuar të hyjnë në zyrat komunale, kryetarët e dalë nga zgjedhjet e 23 prillit. Ndërkombëtarët kanë bërë apel për uljen e tensioneve dhe njëkohësisht kanë shtuar presionin ndaj Kosovës që të paraqesë sa më shpejt draftin e saj për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në veri të vendit.

Top News – ‘Lajçak ka shkelur vijën e kuqe’ / Kosovë-Serbi, me qëndrime ‘të betonizuara’
23/09 16:21
Top News – Diaspora iku, dyqanet ‘falimentojnë’ / Kosovë, bien në mënyrë drastike blerjet
23/09 13:19
Top News– Sulm me granatë në shtëpinë e një serbi / Policia e Kosovës: Janë shkaktuar dëme materiale
23/09 12:59
Top Channel/ Kosovë, veriu drejt “shpërthimit”? Sulmohet me granata shtëpia e një serbi!
23/09 12:00
Top Channel/ EULEX shton trupat, njohësit e sigurisë në Kosovë: Më pak sovranitet!
22/09 20:46
Top News – Tensionet në Veri / BE e shqetësuar: Po monitorojmë situatën
22/09 20:13
Top News – ‘Rritet’ FSK, betohen ushtarët e rinj / ’Me hapa të sigurt drejt anëtarësimit në NATO’
22/09 15:48
Top Channel/ Granata në veri të Kosovës, Sveçla: I nxit Vucic, revoltë për arrestimin e tre serbëve!
22/09 14:57
Top Channel/ Shtohen trupat e Eulex/ Një kontingjent nga Lituania përforcon forcat në veri
22/09 12:48
Top Channel/ Escobar paralajmëron Kosovën: S`ka ujdi të fshehtë nga Lajcak, bllokohet integrimi!
22/09 12:22
Top News- Sulmi me granatë në veri të Kosovës/ Xhelal Sveçla ‘zbulon’ autorët- I frymëzon Vuçiç
22/09 12:03
Top News – “Mbështetje e fortë për Kosovën”, Biden jep garanci në takimin me presidenten Osmani
21/09 19:23
Top Channel/ BE-ja e ashpër me Kosovën, “urdhër” për të nisur menjëherë themelimin e Asociacionit
21/09 18:41
Top News – Osmani takon Lajçak: Hiqni masat që po dëmtojnë qytetarët e Kosovës
20/09 22:27
Top News – Burgosen edukatoret dhunuese / Gjykata vendos arrest me burg për një muaj
20/09 17:11
Top Channel/ A po rikthehet Covid-19 në Kosovë? Mjekët: Nuk ka vend për panik
20/09 17:04
Top Channel/ Reagimet pas “shuplakave”/ Ambasadori i SHBA: dialogu vetëm me ndërmjetësim të BE
20/09 15:24
Top Channel/ Reagimet pas “shuplakave”/ Ambasadori i SHBA: dialogu vetëm me ndërmjetësim të BE
20/09 12:21
Top Channel/ “Do arrestojmë Vucicin”, Svecla: Po hyri në Kosovë pa leje, e presin prangat!
20/09 12:12
Top Channel/ Malishevë, vret të moshuarin e vetëdorëzohet në polici: Motivi, ende mister!
20/09 12:10