Top News – Janet Yellen në krye të thesarit/ SHBA, senati konfirmon të parën grua në post
26/01/2021 12:47

Senati amerikan ka votuar me shumicë për të konfirmuar Janet Yellen si gruan e parë që do të udhëheqë Departamentin e Thesarit. Senati ka votuar me 84 vota për dhe 15 kundër, për konfirmimin e Yellenit, e cila sipas presidentit amerikan, Joe Biden, do të angazhohet për stabilizim të ekonomisë amerikane, teksa përballet me krizën më të rëndë në dekada. Yellen është e njohur mirë në Uashington, pasi ka shërbyer më parë edhe si gruaja e parë në krye të Rezervave Federale, dhe si udhëheqëse e këshilltarëve për ekonomi në Këshillin e Shtëpisë së Bardhë. Si prioritet të parë, Yellen, 74-vjeçare, pritet të ketë hartimin e politikave ekonomike, teksa Shtetet e Bashkuara përballen me pandeminë e koronavirusit. Në mesin e planeve të Bidenit gjendet edhe miratimi në Kongres i paketës së ndihmës në vlerë të 1.9 trilion dollarëve. Kjo paketë synon të rrisë fondet për vaksinim, të shtojë 400 dollarë më tepër si përfitim javor për amerikanët që kanë humbur vendet e punës, dhe të sigurojë para të gatshme në vlerë prej 1,400 dollarëve për shumicën e njerëzve. Administrata Biden beson se fondet shtesë janë të nevojshme për të parandaluar rënien spirale të ekonomisë. Vetë Biden ka thënë se negociatat me republikanët në Kongres, mund të zgjasin për dy javë tjera.

Shkodra mbulohet nga mjegulla
26/02 23:08
Edhe Lezha mbulohet nga mjegulla, krijohet vështirësi në qarkullim
26/02 22:53
Edhe Fieri mbulohet nga mjegulla, krijohet vështirësi në qarkullim
26/02 22:52
Top News – Atentat shqiptarit në mes të Athinës/ Merret peng taksia, por harrohet ‘prova’ kyçe
26/02 22:34
Top News – Deviral në Shqipëri/ Suplementi që ndihmon kundër covid 19
26/02 22:31
Durrësi mbulohet nga mjegulla, vështirësi në lëvizje
26/02 22:29
Top News – Një vit pas rastit të parë me covid 19/ Pandemia vazhdon, masa të reja per kakavijën
26/02 22:12
Mjegulla mbulon Durrësin
26/02 22:06
Top News – Fleta e votimit/ KQZ miraton përmasat, edhe në varësi të kandidatëve
26/02 20:14
“Deviral” në Shqipëri/ Suplementi që ju ndihmon në përballimin e situatës
26/02 19:50
Covax do na sjellë 14 mijë vaksina/ Manastirliu: Javën tjetër mbërrijnë vaksinat nga Pfizer
26/02 19:37
Top News – Rritet sërish numri i viktimave/ 916 të infektuar me covid, 625 të shtruar
26/02 18:36
Top News – Karriera e Forcave të Armatosura/ Presidenti Meta i kthen kuvendit ligjin
26/02 18:35
Top News – Qeveria t’i rimbursojë urgjent! Meta: Qytetarët në borxh nga kura e covid-it
26/02 18:21
Top News – Nuk përballojnë dot qiranë/ Ja 30 familjet që do të përfitojnë bonus
26/02 18:12
Top News – Punësimi i infermierëve të rinj/ Caktohen data e provimit për 2800 kandidatë
26/02 18:11
Top News – Bilanci i vaksinave anti covid/ Lajm i mirë për fillimin e muajit mars
26/02 18:07
Top News – Aksidenti fatal në Vlorë/ Furgoni përplas për vdekje 7 vjeçaren
26/02 17:14
Top News – Mosmbajtja e maskes ndëshkon sërish/ Policia gjobit 997 qytetarë që nuk zbatuan masat
26/02 17:14
Top News – Veliaj-PD po kopjon keq/ ‘Kanë në program ato që ne tashmë i kemi bërë’
26/02 16:56