Top News – Italia, burim frymëzimi/ Shtohen infektimet në Evropë
05/08/2020 15:38

Italia dhe mënyra se si ajo e menaxhoi krizën e koronavirusit është një burim frymëzimi për vendet e tjera që po mësojnë dhe po veprojnë mbi bazën e eksperiencës së saj, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë. Por, vendi tani po ndjehet thuajse i rrethuar, pasi kurba e infektimeve me koronavirus në evropë duket vërtetë shqetësuese. Belgjika ka njoftuar tashmë valën e dytë. Numri i infeksioneve atje është në rritje dhe nuk bëhet fjalë për një rritje të vogël. Sipas të dhënave të autoriteteve belge të shëndetësisë, numri mesatar i infektimeve është rritur në 517 në ditë, mes 25 dhe 31 korrikut, një rritje kjo 60 për qind krahasuar me javën e mëparshme. Në gjermani vazhdon të rritet numri i rasteve. Instituti roberth Koch ka bërë të ditur se 870 raste të reja janë konfirmuar 24 orët e shkuara dhe thotë se vendi është tashmë në një valë të dytë të vogël. Shqetësuese është situata në rumani, më i godituri mes vendeve ballkanikë, me 1232 raste të reja në 24 orët e fundit, që e cojnë totalin në 55241. Nuk zbutet ndërkohë alarmi edhe për shtimin e rasteve në spanjë. Italia, që tenton rikthimin e ngadaltë dhe të kujdesshëm në normalitet, konfigurohet tashmë si një nga vendet më të sigurta në kontinentin e vjetër pasi ka qenë për muajsh epiqendra e pandemisë në evropë. Në francë, presidenti emmanuel macron ka lëshuar apelin e radhës për përdorimin e maskave që shpejt mund të bëhen edhe të detyrueshme në paris. Evropa është mbërthyer nga frika dhe po përgatitet edhe një herë, në mënyrë të paorganizuar, të përballet me armikun e padukshëm, që sipas sinjaleve do të kthehet fuqishëm para vjeshtës. Ndërsa situata në evropë përkeqësohet, virologët dhe ekspertët italianë janë të ndarë për rrezikun konkret që një fazë e dytë e epidemisë mund të gadasë vendin. Për disa ekspertë, ky skenar nuk është i pashmangshëm ndërsa ekspertë të tjerë janë kritikë dhe pohojnë se mungon një plan aksioni për të përballuar një emergjencë tjetër të lidhur me koronavirusin e ri.

Top News – Berlini për asosacionin/ Marrëveshja e pranueshme nga Kosova
28/09 22:11
Top News – Vaksina e koronavirusit/ OBSH: Nuk ka rrugë të shkurtër
28/09 22:03
Top News – Kërkuesit Italianë/ Zbulojnë rrjet liqenesh në Mars
28/09 22:02
Top News – Drejt bashkimit evropian/ Emigrantët ngrenë tenda në Serbi
28/09 22:00
Top News – Bisedimet për Brexitin/ BE: Britani, qëndrime të kundërta
28/09 21:59
Top News – Grip, e ftohur apo covid/ Ja si duhet të bëjmë dallimin…
28/09 20:18
Top News – Ndërhyn edhe Erdogan/ Në përplasjen Armeni-Azerbajxhan
28/09 20:15
Top News – Nën kullën Eiffel/ Çdo formë dhe masë në sfilatë
28/09 20:14
Top News – Del në ankand… Diamanti i rrallë, pa asnjë të metë
28/09 20:13
Top News – Vaksina e gripit/ SHBA, prindërit e refuzojnë
28/09 20:10
Top News – Dhurata e princit George/ Malta-na riktheni dhëmbin
28/09 18:46
Top News – Bëri 52 vjeç/ Will Smith, ditëlindje me terapi
28/09 17:10
Top News – Mediat në Serbi/ `Do përpijmë Kosovën e Shqipërinë`
28/09 16:56
Top News – Ngre komisionin e posaçem/BE i shpall luftë `Fake News`
28/09 16:21
Top News – Shifrat e covid rriten/ Por Madridi refuzon mbylljen
28/09 15:36
Top News – Nagorni-Karabak/ Pëshkallëzohet konflikti mes Armenisë dhe Azaerbajxhanit, ndërhyn SHBA
28/09 14:57
Top News – Charlize Theron/ Fotografi të rralla me fëmijët
28/09 14:51
Top News – Spanjë, shkak një konflikt droge/ 2 shqiptarë merren peng
28/09 14:34
Top News – Whitney Houston/ Mbretëreshën e rrezon Taylor Swift
28/09 14:08
Top News – Angli, gjoba e çmendur/ 10 mijë paunde kush nuk izolohet!
28/09 13:24