Top News – Itali, shpërthejnë rastet/ Ekspertët: Nuk mjafton shtetrrethimi
20/10/2020 19:19

Gati 11 mijë raste të reja dhe 89 vdekje; Italinë po e mbërthen sërish paniku I koronavirusit, me shifrat që rriten dita-ditës duke risjellë shumë e më shumë para syve tablonë tmerruese të përpara disa muajve, kur fqinji ynë përtej Adriatikut u kthye në vendin më të goditur prej pandemisë në Europë. Kjo është e katërta herë që nga shëprthimi i sëmundjes që Italia shënon mbi 10 mijë raste në ditë. Të sëmurët rëndë në terapi intensive kanë mbërritur në 870. Nisur nga kjo situatë, autoritetet në Lombardi dhanë dritën jeshile për vendosjen e orës policore, e cila do të nisë nga 23.00 e mbrëmjes deri në 5 të mëngjesit. Ndalim qarkullimi pritet të hyjë në fuqi nga e enjtja. Disa ekspertë mendojnë sakaq se të paktën për Milanon, gjendja e shtetrrethimit nuk është e mjaftueshme. Virologu Fabrizio Pregliasco argumenton se ora policore është e nevojshme për shkak të situatës eksplozive në këtë qytet, por duhet shoqëruar sipas tij edhe me amsa të tjera të forta. :”gjurmimi I kontakteve në disa rajone italiane, por sidomos në Lombardi nuk po menaxhohet dot më, e kjo për shkak të përhapjes së natyrshme të virusit, shprehet ai, ndërsa sugjeron vendosjen e asaj që e quan “një karantinë e butë”.

Top News – E provon në kurriz/ Franca, kostoja e lartë e izolimit
01/12 21:10
Top News – Shqiptarë e Spanjollë/ Kapen drogë dhe miliona euro
01/12 21:03
Top News – Zbulimi tronditës/ Vrima e zezë që `kërcënon` tokën
01/12 21:01
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Nga mesnata kalon në një sistem me tre nivele karantinimi
01/12 19:47
Top News – Paralajmërimi shokues/ Merkel: Fuqitë në botë do të ndryshojnë!
01/12 19:31
Top News – Bruksel, feste e shthurur/ Dorëhiqet me turp eurodeputeti
01/12 19:08
Top News – Tërbohen palestinezët: Do ta shikoni!/ Serbia, zyrë në Jeruzalem
01/12 18:11
Top News – Terror në Gjermani/Përplaset mbi turmën me makinë
01/12 18:08
Top News – Francezët në protestë/ Qeveria dorëzohet, tërheq ligjin
01/12 18:06
Top News – Islanda hap dyert/ Të vijnë turistët me covid!
01/12 18:02
Top News – Pandemia në Evropë, Holanda bën maskat të detyrueshme
01/12 17:55
Top News – Vala e dytë e pandemisë, bum i bizneseve funerale në Rusi
01/12 17:51
Top News – 62 vjeçarja Madonna/ ‘Mburret’ me të dashurin 26 vjeçar
01/12 17:37
Dua Lipa vazhdon ngjitjen/ Spotify, këngët më të dëgjuara të 2020
01/12 15:50
Top News – Krishtlindja vjen herët…/ Njerëzit ‘versulen’ drejt pemeve
01/12 15:50
Top News – Ambasadoret e BE/ Shtyjnë hapjen e negociatave
01/12 15:49
Top News – Apliklacioni i videokonferencave, Zoom, rritje më e madhe nga parashikimet
01/12 15:49
Top News – Rreziku i vetëvrasjeve/ Ema-i lidhur me hidroksiklorinën
01/12 15:48
Top News – Vaksina e Pfizer/ EMA, miratimi brenda javësh
01/12 15:48
Top News – Enigma e skulpturave, zhduket një edhe në Gjermani
01/12 12:56