Top News-Ish-zv.presidenti i SHBA në Tiranë/Vizitë në kampin e MEK dhe akuzat ndaj Biden
23/06/2022 22:33

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence mbërriti këtë të enjte në Shqipëri, ku zhvilloi njw vizitw tek kampi Ashraf 3 në Manëz të Durrësit, ku janë strehuar rreth 3 mijë anëtarë të opozitëës iraniane MEK. Pence vizitoi muzeun e rezistencës iraniane, në përpjekjen drejt lirisë të ngritur brenda ambjenteve të kampit, ndërsa u përcolli anëtarve të opozitën mbështetjen e popullit amerikan. Gjatë vizitës, zyrtari i lartë tha se SHBA është shtëpia kryesore e diasporës së Iranit dhe se gjithnjë do mbetet toka e lirisë. ''Ne i bëjmë thirrje administratës Biden të tërhiqet nga të gjitha negociatat nukleare me Iranin dhe të mos lejojë regjimin e tiranëve të vijojë me programet bërthamore në Iran. Populli amerikan është shumë i fortë dhe qëndron në mbështetje të lirisë. Shpresa jonë është një element inkurajimi. Pas errësirës vjen drita. Regjimi në Iran nuk ka qenë kurrë më i dobët se sot dhe po e mban pushtetin me dhunë. Bashkohem me vuajtjet tuaja dhe udhëheqësi aktual i Iranit duhet të procedohet për krimet dhe genocidin e kryer në Iran.'' Nga kampi i muxhahedinëve Pence deklaroi se administrata e sotme e Joe Biden po cenon progresin e asaj që ata kanë bërë për lirinë e Iranit. Ai deklaroi se Biden ka bashkëpunuar ngushtësisht me Rusinë për programin nuklear të Iranit, ndërsa shtoi se marrëveshja e re do të pasurojë regjimin e korruptuar dhe do të torturojë popullin e Iranit.

Top News- Shqiptarët dhe mashtrimi 76 mijë euro/ Hakuan dhjetra llogari bankare në Greqi
30/06 21:39
Top News- 15 viktima nga aksidentet dhe atentatet/ Qershori përgjak vendin, ngjarjet në 30 ditë
30/06 21:38
Top News- Zjarri përfshin pyllin në Velipojë, ndërhyjnë efektivët e zjarrfikëses
30/06 21:09
Top News- Shqipëria dërgon trupa në Bullgari/Në krah të amerikanëve, si po ‘blindohet’ Ballkani
30/06 20:46
Top Channel/ Të gjithë (veç Gazit) pas Berishës! Thyhet grupi Alibeaj
30/06 19:33
Top News – Procesi i integrimit për Shqipërinë/ Javën tjetër mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare
30/06 19:25
Top News- Gati pr.ligji për legalizimin e kanabisit/ Asnjë kompani nuk përmbush kriteret
30/06 19:23
Top News- Sa paguan Shqipëria në NATO!/Më pak ushtarë se në 2014, shpresat të baza e Kuçovës
30/06 19:21
Top News- Braçe sërish i ashpër me qeverinë/ Kritika e akuza edhe opozitës, kërkon bursë bujqësie
30/06 18:26
Top Channel/ Integrimi i Shqipërisë, Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare
30/06 17:41
Top Channel/ “Çmendet moti”! Pas të nxehtit, nis stuhia e breshërit në Prishtinë
30/06 17:36
Top News-Rezoluta për genocidin në Srebrenicë/ Balla paralajmëron tjetër për Kosovën, akuza Berishës
30/06 17:17
Top News – Aksidentohet Benzi në Lezhë, plagoset drejtuesi
30/06 17:02
Top Channel/ Të dehur dhe pa leje drejtimi, arrestohen 6 shoferë! U pezullohet patenta 88 të tjerëve
30/06 16:31
Top Channel/Gjykatat janë të mbyllura, qytetarët janë në pritje të nisjes së seancave gjyqësore
30/06 15:33
Top Channel/ Zjarrfikësi hero, bashkia i jep medaljen e mirënjohjes së qytetit të Tiranës
30/06 15:31
Top Channel/ Shpërthim në Sarandë, shënjestrohet për herë të dytë hoteli i ish kreut të Legalizimeve
30/06 15:21
Top Channel/Grevë të përgjithshme!Në Tiranë disa avokatë bojkotuan, kërcënohen nga dhoma e avokatisë
30/06 15:17
Top Channel/ Të bllokuar nga greva, emigrantët janë rikthyer për gjyqet, por seancat nuk po mbahen
30/06 15:15
Top Channel/ Policët dalin para gjyqit në Elbasan, dy drejtuesit e lartë akuzë për shpërdorim detyre
30/06 15:09