Top News – Ish mafiozi që kërcënon Ndrangheta-n, kush po hedh ne burg qindra pjesëtarë të saj
13/01/2021 20:35

Quhet Luigi Bonaventura, është 49 vjec, askush nuk e di ku banon zakonisht sepse lëviz shpesh. Është nervoz dhe I rraskapitur nga udhëtimet. Kuptohet se njeriu që e la familjen e tij kriminale 13 vjet më parë dhe ka hedhur që atëherë qindra mafiozë në burg, bën jetë të rrezikshme e plot tmerr, që nuk e lë të qetë as natën. Por është I vendosur ta cojë deri në fund atë që nisi. Bonaventura është asi I madh që kishte nën mëngë drejtësia italiane që ka nisur procesin më të madh gjyqësor kundër Ndranghetas, mafias kalabreze të cilës Luigi i përkiste për më shumë se gjysmën e jetës së tij. Në Lamezia Terme, një qytet në rajonin jugor italian të Kalabrisë, në dy vitet e ardhshme do të dalin para drejtësisë qindra të akuzuar. Në ta bëjnë pjesë avokatë, politikanë dhe njerëz të biznesit. Mafiozë dhe bashkëpunëtorë të tyre. Bonaventure njeh shumë prej tyre nga e kaluara e tij dhe do të dalë vetë dëshmitar. Ndrangheta konsiderohet të jetë veçanërisht e rrezikshme dhe e vështirë për t'u monitoruar. Në të kaluarën, pjesëtarët e saj fitonin para ndër të tjera edhe me rrëmbime, ndërsa sot qasja e tyre është më pak e dukshme. Në veriun më të fortë ekonomikisht të Italisë, Ndrangheta fiton shumë para me porosi qeveritare, veçanërisht në industrinë e ndërtimit. Ajo është gjithashtu e lidhur mirë ndërkombëtarisht, sic është rasti me kontrabandën e pjesës më të madhe të kokainës nga Amerika Latine për tregun evropian. Disa nga anëtarët që gjykohen tani në Kalabri janë arrestuar në Gjermani. Bonaventura rrëfen se fëmijët edukohen si ushtarë, dhe se ai që në një familje Ndrangheta pritet të vazhdojë traditën. Gjyshi i tij Luigi Vrenna ishte një nga bosët më të rëndësishëm të kohës së tij dhe vetë babai i Bonaventuras e bëri atë "ushtar", siç thotë ai. Luigi betohet se nuk ka vrarë kurrë të pafajshëm. Ishte luftë. Në një rast specifik, tregon ai, ai mori hak ndaj një anëtari të klanit armik për vrasjen e një fëmije nga familja e tij. Ai dhe gruaja e tij themeluan një shoqatë që mbron informatorët. Ai dëshiron të inkurajojë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë dhe dëshiron që shteti të kujdeset më mirë për njerëzit që shkëputen nga mafia.

Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36
Top News – Protesta në mbështetje të Navalnit/ Qindra të arrestuar, mes tyre edhe bashkëshortja
23/01 18:34
Top News – Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë
23/01 16:39
Top News – Teksasi kundër Joe Biden/ Padi për të bllokuar moratoriumin e deportimeve
23/01 15:12
Top News – Masakrimi i çiftit Pasho në Itali/ Nisin hetimet për djalin e vëllain e së dashurës
23/01 14:38
Top News – Për herë të parë në botë…/ Mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve
23/01 14:28
Top News – Wuhani sot gumëzhin…/ Një vit nga fillimi i izolimit traumatik 76 ditor
23/01 14:27
Top News – Frika nga varianti i ri/ Evropa dekurajon me masa udhëtimet
23/01 14:27
Top News – Biden kërkon ndjesë/ Trupat e Gardës Kombëtare flenë në parking
23/01 13:47
Top News – Dhjetëra të arrestuar në Rusi/ Protesta në mbështetje të opozitarit Navalni
23/01 13:47
Top News – Gjyqi ndaj Donald Trump/ Fillon në Senatin Amerikan më 8 shkurt
23/01 12:00
Top News – 92 vite burg për 7 trafikantë/ U shpallën fajtorë për vdekjen e 39 emigrantëve vjetnamezë
23/01 00:54
Top News – Turqia paralajmëron BE-në : Të tërhiqen kërcënimet për sanksione
23/01 00:48
Top News – SHBA, Sekretari i ri i mbrojtjes/ Senati konfirmon afro-amerikanin e parë në post
22/01 21:57
Top News – Varianti i ri britanik/ Jo vetëm më infektues por dhe më vdekjeprurës
22/01 21:50
Top News – 40 milionë doza vaksine/ Marrëveshja mes OBSH dhe pfizer për skemën covax
22/01 21:48
Top News – Fëmijët 40 minuta në natyrë/ Që të evitohet një ‘pandemi’ e ardhshme miopie
22/01 20:32
Top News – Historia e qenit Boncuk/ Gjashtë ditë para spitalit duke pritur të zotin
22/01 20:26
Top News – Në Gjermani me test e karantinë/ Shqipëria mes 25 vendeve me rrezik nga covid
22/01 20:21
Top News – Zhurmat dhe era e fshatit/ Tani në Francë mbrohen me ligj
22/01 20:19