Top News – Irani tregon forcën/ Nis stërvitjen raketore, dërgon anijet ushtarake
13/01/2021 20:39

Ushtria iraniane ka nisur stërvitjet e raketave detare me rreze të shkurtër në Gjirin e Omanit. Lajmin e pwrcolli televizioni shtetwror I cili sqaroi se anija luftarake logjistike Makran, e përshkruar si anija ushtarake më e madhe e Iranit, dhe anija që shërben për lëshimin e raketave Zereh, janw duke marrw pjesw në stërvitjen dy-ditore.Tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë rritur që nga viti 2018, kur presidenti amerikan, Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga një marrëveshje bërthamore ndërkombëtare ndermjet Teheranit dhe fuqive botërore, duke argumentuar se ujdia e vitit 2015 nuk ishte e pwrshtatshme. Administrata amerikane gjithashtu vendosi sanksione shkatërruese mbi Iranin në një përpjekje për të detyruar Teheranin të negocionte një marrëveshje të re që do të zgjidhte dhe cwshtjen e programeve raketore raketore të vendit dhe mbështetjen e tij për grupet militante në vendet tjera të rajonit. Si përgjigje ndaj tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja dhe vendosjes së sanksioneve ekonomike, Irani, i cili pretendon se programi i tij bërthamor është për qëllime civile, ka shkelur gradualisht pjesë të paktit, duke nisur me pasurimin e uraniumit. Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka sugjeruar se Uashingtoni mund ta rikthejë marrëveshjen bërthamore - sipas së cilës Teherani u zotua të kufizojë aktivitetet e tij bërthamore në këmbim të lehtësimit nga sanksionet - nëse Irani i përmbush kushtet e tij. Por, zyrtarët iranianë këmbëngulin që Shtetet e Bashkuara duhet së pari të heqin sanksionet e tyre.

Top News – Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë
23/01 16:39
Top News – Teksasi kundër Joe Biden/ Padi për të bllokuar moratoriumin e deportimeve
23/01 15:12
Top News – Masakrimi i çiftit Pasho në Itali/ Nisin hetimet për djalin e vëllain e së dashurës
23/01 14:38
Top News – Për herë të parë në botë…/ Mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve
23/01 14:28
Top News – Wuhani sot gumëzhin…/ Një vit nga fillimi i izolimit traumatik 76 ditor
23/01 14:27
Top News – Frika nga varianti i ri/ Evropa dekurajon me masa udhëtimet
23/01 14:27
Top News – Biden kërkon ndjesë/ Trupat e Gardës Kombëtare flenë në parking
23/01 13:47
Top News – Dhjetëra të arrestuar në Rusi/ Protesta në mbështetje të opozitarit Navalni
23/01 13:47
Top News – Gjyqi ndaj Donald Trump/ Fillon në Senatin Amerikan më 8 shkurt
23/01 12:00
Top News – 92 vite burg për 7 trafikantë/ U shpallën fajtorë për vdekjen e 39 emigrantëve vjetnamezë
23/01 00:54
Top News – Turqia paralajmëron BE-në : Të tërhiqen kërcënimet për sanksione
23/01 00:48
Top News – SHBA, Sekretari i ri i mbrojtjes/ Senati konfirmon afro-amerikanin e parë në post
22/01 21:57
Top News – Varianti i ri britanik/ Jo vetëm më infektues por dhe më vdekjeprurës
22/01 21:50
Top News – 40 milionë doza vaksine/ Marrëveshja mes OBSH dhe pfizer për skemën covax
22/01 21:48
Top News – Fëmijët 40 minuta në natyrë/ Që të evitohet një ‘pandemi’ e ardhshme miopie
22/01 20:32
Top News – Historia e qenit Boncuk/ Gjashtë ditë para spitalit duke pritur të zotin
22/01 20:26
Top News – Në Gjermani me test e karantinë/ Shqipëria mes 25 vendeve me rrezik nga covid
22/01 20:21
Top News – Zhurmat dhe era e fshatit/ Tani në Francë mbrohen me ligj
22/01 20:19
Hetimi i Trump në senat/ Dhoma e përfaqësuesve do të depozitojë të hënën akuzën
22/01 20:08
Top News – Vonesat e vaksinës/ Ndalohet imunizimi në shumë vende evropiane
22/01 19:50