Top News – Investigimi i ‘Top Story’/ Zyrtarja pjesë e trafikut njerëzor
03/06/2020 11:50

Emisioni investigativ Top Story ne Top Channel ka publikuar fakte per lidhjet mes zyrtare te policise me nje rrjet te organizuar te trafikut nderkombetar te qenieve njerezore. I perfshire ne kete rrjet rezulton shtetasi sami hoxha, bashkeshortja e te cilit Enkelejda Toska është drejtoreshë në “Drejtorine Raionale te Kufirit dhe Migracionit, detyre që e mban nga Shkurti i vitit 2018. Emri i Sami Hoxhes dhe perfshirja e tij ne trafik doli gjate investigimit te emisionit dhe ku emigranti Salem Shehabeldin, tregoi se samiu i kishte propozuar te bashkpeunon per te selle shetas nga vendet arabe per t’i cuar ne itali ose Rumani. Sami hoxha dikur aksioner ne kompani te vogla, ka si biznes të vetin kompaninë “FRENKI” ku i ndan aksionet me Shtetasin Arab me emrin Adel Thabi. Një kompani që shumë herë i janë bllokuar aksionet me vendim gjykatë për mos shlyerje detyrimi. Kompania tjetër që zotëron Sami Hoxha quhet “Global Fjuçër Uon”dhe shte hapurr në vitin 2019. Ndër të tjera, objekti i saj i veprimit lidhet direkt me emigrantët, pasi ndihmon në plotësimin e dokumentacionit të nevojshëm për pajisjen me vizë, leje qëndrimi si dhe ndjek ecurinë e këtij dokumentacioni deri në përfundim. Shërbime në zyrën e punës, emigracionit, institucioneve të ndryshme shtetërore në bazë të marrëveshjeve me bizneset e individë të veçantë. Ashtu sic shihet Sami Hoxha ka ngritur nje biznes që ka për objekt shërbimet e emigracionit, atje ku gruaja e vet është drejtoreshë. Nderkohe shtetasit arabe qe kane bashkepunuar me emisionin kane pohuar se e njihnin bashkeshorten e tij kur pane foton e saj, pasi e kishin pare nw zyrwn e samiut. Gjate investigimit del ne pah se emigrantet qe nuk rinovojnw dot lejet e qwndrimit i drejtohen zyrws sw samiut pwr tw mbaruar punë. nje nga emigrantet i thotë ne telefon Samiut se ka për të sjellë në Shqipëri disa Egjiptianë të tjerë. Samiu pranon dhe lë një takim. Zyra e Sami Hoxhës ndodhet në rrugën Abdulla Keta, përballë me shkollën Servete Maçi në Tiranë. Ajo nuk ka asnjë logo dhe asnjë tabelë treguese nga jashtë. nga biseda qe zhvillohet ne zyren e samiut ai pranoin te sjelle nje familej nag egirtpi ne tirane me qwllim kalimin me pas drejt italise, per 13 mije euro, ku ai do fitonte 10 000, ndersa ndermjetesuesi emigrant 3 000. Në këmbim, Samiu do tu dërgojë atyre një ftesë, do ju hap një kompani fantazmë, do tu marre lejen e punës dhe në fund lejen e qëndrimit tek gruaja e vet. Kjo është një metodë mjaft e zgjuar që bën hile me procedurat ligjore, pasi në vetvete kompania që do hapi Samiu është totalisht brenda ligjeve. Por qëllimi pse po hapet nuk është për investim në Shqipëri, por për emigracion të paligjshëm. sipas drejtorit te policise kufitare pellumb nako, keta njere qe kgarantojne nxjerrejne dopkumenteve te emigracionit ne forme legale duke anashkaluar, ose mashtruar Shërbimin Informativ Kombëtar, Ministria e Brendshme dhe Ministria e Jashtme. Në rastin konkret të 3 këto institucione janë mashtruar dhe janë nxjerrë jashtë loje duke organizuar nën hundën e tyre një trafik ilegal.

Top News – Dëshmitë e fqinjëve/ Mbi dy vjet vajzat brenda
03/07 18:54
Top News – Veliaj e pret në Bashki/ Hotit i jepet ‘Çelësi i Tiranës’
03/07 18:54
Top News – Letra për Endrit Doklen/ OFL, kërkon burimin e pasurisë
03/07 18:52
Top News – Hoti takon Bashën/ “Heqim taksën e rrugës së kombit”
03/07 17:50
Top News – Ligji i ri për jahtet/ Lejet e lundrimit do merren online
03/07 17:04
Top News – Burrat po ‘rrallohen’/ Emigracioni ul popullsinë në vend
03/07 16:27
Top News – Projektet e përbashkëta/ Hoti – HEC për energji për Kosovën
03/07 15:49
Fermerët duan ndihmë për gështenjat/ Banorët e Çermenikës kërkojnë ndërhyrje
03/07 15:41
Stacion droge në Elbasan/ Ish-magazinat e hekurudhës, vendi që mbledh përdoruesit
03/07 15:41
“Hell’s Kitchen”/ Shef Renato dhe produksioni po zgjedhin konkurrentët
03/07 15:40
Vetëflijohen, nënë e bijë! Të afërmit e viktimave: Ishin praktikante të një sekti fetar
03/07 15:27
90 infektime dhe 3 viktima/ 35 në Tiranë. 80 të shtruar në spital, mes tyre dhe një foshnje 2 muajsh
03/07 15:08
Top News – Vetëflijimi në Tiranë/ Vajza disa muaj e vdekur në shtëpi
03/07 15:08
Hoti vizitë në Shqipëri/ Kryeministri Rama pret homologun nga Kosova
03/07 13:55
Top News – Automatik me silenciator/ Shkodër, kapet vrasësi me pagesë
03/07 13:27
Vetëflijohen nënë e bijë/ U gjetën pa jetë në banesë, ishin praktikante të Jehovait
03/07 13:13
90 infektime dhe 3 viktima/ 35 në Tiranë. 80 të shtruar në spital, mes tyre dhe një foshnje 2 muajsh
03/07 13:10
Pabarazia gjinore në biznes/ 22 % e sipërmarrjes në Gjirokastër drejtohet nga gra
03/07 13:07
Shtohen divorcet/ Lushnje, në një muaj 40 kërkesa për ndarje në gjykatë
03/07 12:56
Top News – 72 viktima nga Covid-19/ Tre jetë të humbura në 24 orë
03/07 12:42