Top News – Intensifikohen sulmet mbi Gaza/ Dita e pestë e përplasjeve, Izraeli në mobilizim të plotë
14/05/2021 11:26

Izraeli ka intensifikuar sulmet e tij mbi gaza ndërsa militantët palestinezë vazhdojnë të hedhin raketa në izrael në ditën e pestë të përplasjeve. Ushtria izraelite tha se forcat ajrore dhe ato tokësore u përfshinë në sulme të premten por nuk kanë hyrë në Gaza. Pamje video nga qyteti i gazës tregonin qiellin e natës të ndricohej nga shpërthimet e artilerisë izraelite. Rreth 119 persona janë vrarë në gaza dhe tetë të tjerë në izrael që kur luftimet nisën të hënën. Ndërkohë, bandat hebreje dhe ato izraelito-arabe kanë luftuar brenda izraelit duke detyruar presidentin e vendit të paralajmërojë për një luftë civile. Ministri i mbrojtjes Benny Gantz urdhëroi një mobilizim masiv të forcave të sigurisë për të shtypur zemërimin e brendshëm dhe më shumë se 400 persona janë arrestuar tashmë. Policia tha se arabët e izraelit janë përgjegjës për pjesën më të madhe të problemeve dhe refuzoi akuzën se po mbështet bandat e të rinjve hebrenj që sulmojnë shtëpitë arabe. Dhuna e kësaj jave në gaza dhe izrael, është më e rënda që nga 2014. Ajo nisi pas javësh tensione mes izraelitëve dhe palestinezëve në Jeruzalemin lindor që coi në përleshje në një vend të shenjtë të adhuruar si nga myslimanët ashtu edhe nga hebrenjtë. Kjo u përshkallëzua në një shkëmbim të pandalur zjarri me raketa nga ana e palestinezëve dhe me sulme ajrore izraelite.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57