Top News – India, karantina/ Punëtori përshkon 2000 km në këmbë
31/05/2020 17:13

Pas 10 ditësh agonizuese, Rajesh Chouhan kishte përshkruar në këmbë plot 2.000 kilometra për t`I kthyer në shtëpi. Karantina e vendosur me qëllim frenimin e koronavirusit nuk i la zgjidhje tjetër. Transportit publik nuk funksiononte dhe punëtori 26 vjecar, ishte shumë larg fshatit të tij kur u vendosen masat e izolimit. Ai u nis në këmbë nga Bangalora në jug drejt shtetit verior të Uttar Pradeshit. Në fillim shpresoi se do të gjente ndonjë mjet rrugës, por policia I kontrollte rreptësisht ato pak kamionë të lejuar të lëviznin, dhe shoferët kërkonin për transportin ilegal shuma që ishin tejet të mëdha për buxhetin e tij modest. “ Këtë udhëtim nuk kam për ta harruar kurrë gjate gjithë jetës time”, thotë i riu, i cili flinte në rrugë e këmbët iu frynë dhe iu mbushën me flluska.” Ai do të bartë gjithmonë për mua kujtime trishtime dhe ankthi”, shton punëtori. Për 10 ditë, Rajesh iu përvodh postblloqeve policore e mbijetoi me caj dhe biskota. 26 vjecari kishte zgjedhur të punonte në Bangalorën e kthyer në një qendër të teknologjisë, për shkak se në fshatin e vet kufitar me Nepalin fitonte vetëm 3 dollarë e gjysëm në ditë, dhe në qytetin e pasur jugor, merrte më shumë se dyfishin e kësaj shume. India me 1,3 miliardë banorë konsiderohet si një vend që falë masave të rrepta, arriti ta frenonte mirë epideminë, me vetëm 5.000 vdekje e 180 mijë infektime.

Top News – Nga Londra në Nju Jork për tre orë?! Supersoniku gati për fluturim në 2021!
11/07 15:25
Top News – Pas muaj të tërë debatesh, vendoset si do të duket Notre Dame pas restaurimit!
11/07 14:32
Top News – Reagimet për Shën Sofia/ Bota, e ashpër me Turqinë për rikthimin në xhami
11/07 13:45
Top News – Presidenti Trump ul dënimin për mikun e tij Roger Stone
11/07 12:42
Top News – Kreu i OBSH: Kërcënimi më i madh, nuk është vetë virusi!
11/07 11:51
Top News – Edhe pa kufizime/ Protesta në Beograd dhe Novi Sad
10/07 22:56
Top News – Vendimi për Shën Sofine/ Reagon Greqia: Kthim 6 shekuj pas
10/07 22:54
Hetimi i Donald Trump/ Gjykata e Lartë amerikane hodhi poshtë argumentet e avokatëve të Presidentit
10/07 20:10
Top News – Gjykata Turke/ Kthen Shën Sofinë në xhami
10/07 17:59
Top News – Francë, 50 vjet: Mahnit fshati “flluskë”: Pa Koment
10/07 16:39
Top News – Jeta nënujore/ Mesdheu rrezikohet sërish: Pa koment
10/07 16:36
Top News – Dhuratë për Lion/ Dy tonë bishtaja bio: Pa koment
10/07 16:35
Top News – Artisti francez/ ’Pushton’ Hong Kongun: Pa koment
10/07 16:35
Top News – Studimi: Alkooli dy gene përgjegjëse për cirozën
10/07 14:50
Top News – Covid-19 në Itali/ I mbyll kufijtë për 13 vende
10/07 14:00
Top News – Alarmi i autoriteteve britanike: Kush është mbipeshë, rrezikon më shumë nga koronavirusi
10/07 12:49
Top News – Romë ofendojnë emigrantin, e përplasin dy herë me makinë
10/07 12:34
Top News – Ambasada SHBA në Beograd: Të shqetësuar nga zhvillimet e fundit
10/07 12:17
Top News – Brenda laboratorit/ Në qendrën e teorive konspirative
09/07 19:12
Top News – Hapen parqet e argëtimit/ Japoni, ja rregulli i çuditshëm
09/07 18:38