Top News – Hetimi për biznesmenin e zhdukur/ Mediat italiane fajësojnë policinë shqiptare
25/01/2021 14:57

Nuk ka ende asnjë të dhënë në lidhje me zhdukjen e biznesmenit italian në Shqipëri, Davide Pecorrelli. Mungesa e informacionit për një ngjarje kaq të rëndë ka ngritur edhe shumë pikëpyetje në mediat e vendit fqinjë. Në një shkrim të Umbria Domani, fajësohet policia shqiptare për vonesat dhe mungesat e përgjigjeve për pyetjet e duhura. Sipas tyre dita-ditës po dalin në dritë skenarë të rinj për vdekjen e 45-vjeçarit. Ata bëjnë të ditur se Pecorelli kishte shkuar në Shqipëri në fillim të janarit për arsye pune, ku kishte qëndruar dy net në një hotel në qytetin e Pukës. Dhe vëmendja e të gjithë hetuesve është përqendruar tek makina e gjetur e djegur në veri të Shqipërisë, afër Pukës. Në makinën në të cilën ai e kishte marrë me qira u gjenden eshtrat e djegura dhe tanimë autoritetet janë në pritje të rezultateve të ADN-së. Eshtrat e gjetura u dërguan në laboratorin e mjekësisë ligjore në Tiranë ku është bërë analiza e tyre. Prokuroria Publike e Perugias, pas ankesës së paraqitur nga familjarët në Komisariatin e Città di Castello, hapi një dosje. Magjistratët Perugianë kanë ADN-në e vëllait, e cila do të krahasohet me analizën e ADN-së të eshtrave të kockave të analizuara nga Instituti i Mjekësisë Ligjore të Tiranës. Nga 6 Janari, nuk ka asnjë gjurmë nga Davide Pecorelli dhe familjarët e tij duan një përgjigje. Nga telefoni i tij nuk vinte më asnjë përgjigje për disa kohë dhe shoku i biznesmeni Tifernate tregonte se ai duhej të ishte kthyer në Umbria më 10 janar, kur kishte rezervuar fluturimin e kthimit. sipas mediave italiane lidhur me ngjarjen e pa zbardhur ka ende shumë pyetje që presin një përgjigje, ka shumë gjëra që policia shqiptare ka lënë anash. “Si ndodhi që telefoni dhe ora e Davide u gjetën pa dëmtime të veçanta kur makina e djegur u shkatërrua plotësisht? Për hetuesit shqiptarë, zjarri do të kishte qenë aksidental por nuk shpjegon shkaqet e zjarrit. Tezat e hetuesve lokalë nuk janë aspak bindëse, ka shumë pyetje pa përgjigje dhe zhdukja e Davide Pecorelli është gjithnjë e më shumë një mister," shkruan media italiane.

Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53
Peshëngritësi shqiptar në Europian/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjel Velin
05/03 15:48
Ekspozitë kundër shitjes së votës/ Hapet në Korçë, e titulluar “Premtoi heroit tënd”
05/03 15:47
Durrësi plot me mbetje dhe inerte/ Janë shpërndarë edhe në zonat turistike pranë detit
05/03 15:40
Lagje e re në Rrëshen/ Do ndërtohet për të dëmtuarit nga tërmeti
05/03 15:38
Fituesi i aeroportit të Vlorës/Do ta ndërtojë kompania shqiptaro-turke, pjesë edhe Behgjet Pacolli
05/03 15:36
Lë Tiranën për tokat e Divjakës/ 31-vjeçari administron fermën me 250 hektarë tokë
05/03 15:35
Luljeta Bozo, kandidate e PS/ Rama fton inxhinieren e njohur të bëhet pjesë e listës së PS
05/03 15:33
Vret tre miqtë në aksident/ Përplas makinën me një mur. Arrestohet i mbijetuari i aksidentit
05/03 15:20
Përgatitja për vaksinimin masiv, 400 infermierë në trajnim/ Rama: Të jemi gati kur të vijë momenti
05/03 15:19
Top News – Goditet për vdekje në kokë nga i biri/ Fier, humb jetën 52 vjeçari në fshatin Luar
05/03 15:11
I sëmuri mendor vret të atin/ Do e dërgonte për kurim në spitalin psikiatrik të Vlorës
05/03 15:09