Top News – Habit prifti ultra-ortodoks/ Vaksina anti-covid i bën njerëzit gay
18/01/2021 19:11

Ka befasuar deklarata e një rabini ultra-ortodoks në Izrael, I cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid I bën njerëzit gay. Mediat vendase citojnë rabinin Daniel Asor duke thene se e bëri pohimin e cuditshëm gjatë një takimi online. Sipas tij, përpjekjet e imunizimit ishte pjesë e “ një komploti dashakeq global” që synon “vendosjen e një rendi të ri botëror”. “Çdo vaksinë e krijuar me pjesëza embrionale shkakton prirje të kundërta tek njerëzit, dhe ne kemi prova për këtë. Vaksinat merren nga nje substrat embrional; kete kanë bërë që të ndryshojnë tendencat tek njerëzit”, mësohet të ketë thënë ai. Asor nuk ofroi sakaq prova për pretendimet e veta që shkaktuan menjëherë polemika. Izraeli po avanson ndjeshëm me vaksinimin. Shteti hebre planifikonn që deri në fund të janarit, dy milionë persona t`I marrin të dyja dozat e vaksinës kundër koronavirusit. Izraeli po përdor për fushatën e tij të imunizimit vaksinën e prodhuar nga Pfizer dhe BioNTech. Vendi ka një popullsi prej 9,29 milionë banorësh, e në këto shifra përshihen edhe banorët në Jerusalemin Lindor.

Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31
Top News – Hotel në hapësirë/ Projekti bën përpara, parashikohet të hapet në 2027
05/03 14:12
Top News – Mbrojtja e Evropës/ Stoltenberg-BE nuk mund t’ia dalë e vetme
05/03 12:22
Top News – Italia i bllokon vaksinat/ Australia i kërkon BE-së rishikimin e vendimit
05/03 12:20
Top News – Majmunët në San Diego, marrin vaksinën eksperimentale antiCovid
05/03 12:07
Top News – Tre tërmete në Zelandën e Re/ Më i forti me magnitude 8.1, kalon rreziku i cunamit
05/03 12:02
Top News – Pandemia e koronavirusit/ SHBA, më pak lindje të reja në 35 vitet e fundit
05/03 12:00
Top News – SHBA, Policia e kongresit/ Kërkon zgjatjen e qëndrimit të Gardës Kombëtare
05/03 11:55
Top News – Katër ditë në Irak, Papa Francesku nis vizitën: Unë, pelegrin i paqes
05/03 11:52
Grekët të lodhur nga masat/ Protesta e taksistëve në Athinë: Jemi dëmtuar ekonomikisht
04/03 23:14
Greqia s’gjen qetësi/ Disa lëkundje gjatë mbrëmjes,ndjehen dhe në Shqipëri.Më e forta me magnitudë 6
04/03 23:12
Top News – Covid shkakton një tjetër simptomë/ Disa të sëmurë kanë ënjtje të gjendrave të pështymës
04/03 22:43
Top News – Pasojat nga pandemia, SHBA ngre alarmin/ Paralajmërohet rritje të inflacionit në vazhdim
04/03 22:42
Top News – Dhomat e derdhjes së zemërimit/ Terapi e re për të shkarkuar stresin e pandemisë
04/03 22:37
Moti i keq/ Nëntë ushtarakë turk vdesin në aksidentin e helikopterit – Pa koment
04/03 22:27