Top News – Greqia provokon në Egje dhe Mesdhe! Erdogan kërcënon: Aleatë në NATO, por s’tolerojmë!
09/12/2022 14:20

Presidenti Turk, Recep Tayyip Erdogan, i është kthyer cështjes së ishujve greke ndërkohë që nuk është kursyer as ndaj Evropës, duke e akuzuar atë se po e lë turqinë të vetme në luftën kundër terrorizmit. Ai vendosi në shënjestër ata që mbështesin greqinë pa kufizime, ndërkohë që ajo vazhdon me ngacmime dhe provokime në detin Egje dhe në mesdheun lindor. Duke folur të premten në një event, presidenti turk tha: Ne nuk do ti pranojmë ata që mbështesin greqinë pa kufi për të kryer veprimet e tij ngacmuese dhe provokuese në detin Egje dhe në mesdheun lindor. E thashë këtë pak më parë, ne jemi bashkë në NATO, por ndërkohë që ne jemi aleatë, ju dërgoni armë dhe avionë në ishujt grekë. Ne vazhdojmë të mos e kemi zgjidhur cështjen e F-16-tave! E mund të mos e zgjidhim atë pavarësisht se kemi dhënë para”...Erdogan më pas iu drejtua evropës duke thënë se ajo fshehtazi dhe haptazi mbështet organizatat terroriste me të cilat turqia po përballet. “Është e vështirë të ëndërrosh një të ardhme të përbashkët me evropën që mbështet fshehurazi dhe haptazi organizatat terroriste me të cilat Turqia përballet, që mbron dhe strehon terroristë dhe që në cdo cështje që përbën shqetësim për ne, është kundër nesh. Ne nuk do ta harrojmë se u lamë vetëm në luftën tonë kundër terrorizmit”, tha ai. Sipas Erdogan, me mijëra armë të ngarkuara mbi kamionë u dërguan përtej kufirit jugor të Turqisë, deri në duart e organizatave terroriste dhe vendi që i dërgoi ato është njësoj si turqia, vend anëtar i NATO-s. Por, duke qenë në NATO, si i dërgon terroristëve kaq shumë armë...Në luftën tonë kundër terrorizmit dhe terroristëve, askush nuk pyet për faturën...

Top News – ‘Bëjini presion Vuçiç, jo Kurtit’!/Osmani thirrje SHBA dhe aleatëve perëndimorë
31/01 16:39
Top News – Nuk e duam ‘Asosacionin’! Në ambasadë diskutohet, në shesh protestohet
31/01 14:13
Top News – Frikë për përplasje Maqedoni-Bullgari!/ DASH thirrje për qetësi pas incidenteve
31/01 13:28
Top News – Sot diskutohet për Asociacionin! SHBA mbledh tryezën, mungon Albin Kurti
31/01 12:03
Top News – Shtet serb brenda Kosovës!/ Veriu me flamurin, qeverinë e buxhetin e tij
30/01 15:57
Top News – ‘Çmendet’ Presidenti kroat /‘Kosova iu aneksua Serbisë nga ndërkombëtarët’
30/01 15:24
Top News – SHBA, ‘përjashton’ Kurtin / Ambasada s’e fton në diskutimet për asociacionin
30/01 13:50
Top News – Rrëzohet në Jon avioni ushtarak!/ Ushtria greke në kërkim të pilotëve
30/01 13:38
Top News – Vuçiç në rrezik!/ Serbët nuk e falin për paktin më Kosovën
30/01 12:52
Top News – Kur Vuçiç u shpall ‘non grata’ nga BE… / Publikohet dokumenti i 1999, iu ndalua hyrja
30/01 11:32
Top News – Është koha për Asociacionin! Këmbëngul SHBA: Duhet ndërprerë cikli i krizave
30/01 11:23
Top News – Veto nga Bullgaria për integrimin!/ Osmani- Nuk mund të mohoni identitetin maqedonas
29/01 16:21
Top News – Mali i Zi në BE në 2025-ën!/ Si u destabilizua ‘ylli në ngritje’ i Ballkanit
29/01 14:30
Top News – A e ka ftuar Kurtin Shtëpia e Bardhë!/ Liderët e opozitës në SHBA për paktin me Serbinë
29/01 13:32
Top News – ‘Vuçiç po humbet Kosovën paqësisht’!/ Ish-presidenti serb kundër planit franko-gjerman
29/01 12:32
Top News – Në pranga 4 hajdutët shqiptarë/ Dobësi Rolex-at, 200 mijë euro në 5 muaj
28/01 22:46
Top News – Duan ta kthejnë Maqedoninë nën ndikimin rus!/ Borisov – Shkupi dhe Tirana shpejt në BE!
28/01 19:12
Top News – Rama-Me Vuçiç ndahem për Kosovën/ ‘Jam mik edhe i Sorosit, edhe i Erdoganit’
28/01 14:04
Top News – Asgjë tjetër përveç njohjes! Kosovë, opozita: Propozimi i BE, i papranueshëm
27/01 14:44
Top News- Daçiç kërkesë Turqisë ‘kundër’ Kosovës/ ‘Përdorni ndikimin tuaj, të zbatohen marrëveshjet’
26/01 17:37