Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11/2020 21:48

Java që po mbyllet ka qenë me binancin më tragjik të viktimave nga covid 19 për Greqinë. Të shtunën u raportua një numër rekord viktimash, 121 jetë të humbura nga koronavirusi. Por edhe në 5 ditë të mëparshme në harkun kohor të një jave ka pasur të dhena tre shifrore të viktimave nga virusi. Në total numri i viktimave të pandemisë në greqi ka shkuar në 2223 persona. Gjatë së shtunës autoritete shëndetesore raportuan për 1747 infektime të reja me koronavirus, dhe numri i të prekurve nga virusi ka shkuar në 103 034 persona. Gjithashtu mbetet ende shume i larte numri i te intubuarve, 606. Selaniku vazhdon te mbetet vatra me e nxehte e infektimeve, i ndjekur nga athina. Sipas specialisteve te shendetsise te infektuarit aktive ne te gjithe vendin jane me shume se 25000 të prekur, ndersa paralajmerojne se gjendja e sistemit kombetar te shendetit eshte teper kritike. Sipas autoriteteve shendetsore ne spitalet e Greqise trajtohen rreth 4500 paciente me koronavirus, 25% e tyre vetem ne spitalet e Selanikut, ku tashme nuk gjen thuajse asnje dhome te terapise intensive. Ne te gjithe vendin kapaciteti I dhomave te terapise intensive ka shkuar ne 88%. Paralajmerohet se ne ditet e ardhshme sistemi shendetsor do te kete presion edhe me te madh pasi priten te shtrohen me shume se 1600 paciente dhe mbi 200 do kerkojne repartet e reanimacionit. Ndrësa ekspertët pohojnë se ka një reië të barrës epidemiologjike, sipas tyre eshte ende larg fundi i valës së dytë. Autoritetet qeveritare ende nuk shprehin shenja optimiste per hapjen e dyqaneve apo shkollave, duke thene se eshte ende heret.

Top News – Për një aleancë më të forte/ Biden-Stoltenberg, SHBA e angazhuar ndaj NATO-s
27/01 16:44
Top News – ‘Lufta’ për vaksinat…/ Italia investon tek reithera, e gatshme në qershor
27/01 15:02
Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01 15:01
Top News – Drogë mes librave e fletoreve/ 10-vjeçari shkon me hashash në shkollë
27/01 15:01
Top News – Bill dhe Melinda Gates/ Duhet të përgatitemi për pandeminë e radhës
27/01 14:47
Top News – 306 ditë në spital/ Pacienti me covid më në fund kthehet në shtëpi
27/01 14:47
Top News – Pasi u deklarua transgjinor/ Vjen divorci mes Elliot Page dhe Emma Portner
27/01 14:25
Top News – OBSH paralajmëron gratë shtatzëna/ Mos merrnin vaksinën anti-covid moderna
27/01 14:18
Top News – Bebja panda bëhet virale/ Nuk do të ndahet nga kujdestari i saj
27/01 12:40
Top News – Moska zbut izolimin/ Situata epidemiologjike po përmirësohet
27/01 12:39
Top News – AstraZeneca mbron veten pas kritikave të BE-së për shpërndarjen e vaksinave
27/01 12:39
Top News – Republikanët nuk braktisin Trump/ Dënimi i ish-presidentit tani është më i vështirë
27/01 12:28
Top News – Falë zotit jemi jashtë…/ Britanikët kritikojnë BE-në për vaksinat
27/01 12:28
Top News – Vaksinat e dobëta/ Ekspertët-favorizojnë mutacionet e rrezikshme
27/01 12:27
Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39
Top News – SHBA, konfirmohet kryediplomati i ri/ Blinken, gati të përballem me kinën e Rusinë
26/01 22:38
Mësuesit marshojnë në Francë për kushtet e punës gjatë pandemisë
26/01 22:33