Lajmi i fundit
Kryeministri Edi Rama në konferencë për shtyp për zhvillimet në veri të Kosovës
Edi Rama: Kërkojmë dënimin pa ekuivok të vrasjes së efektivit të policisë së Kosovës
Rama: Minimalisht Serbia duhet të ishte distancuar nga ajo që ndodhi
Top News – Gjermania, lajm të mirë për Ukrainën / Ja kur do të pranohet vendi në Bashkimin Evropian
09/06/2023 11:19

Ukraina do të jetë në gjendje të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian kur të përmbushë kriteret e pranimit, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë për gazetën italiane Corriere della Sera. Scholz tha se Ukraina është tashmë pjesë e familjes evropiane dhe Berlini synon të mbështesë Kievin në procesin e anëtarësimit në BE. Pranimi në BE mund të bëhet vetëm pasi të plotësohen të gjitha kriteret, tha kancelari. Scholz shtoi se, nga ana e tij, Bashkimi Evropian gjithashtu duhet të përmbushë një sërë detyrash në mënyrë që të jetë në gjendje të pranojë anëtarë të rinj. Kancelari gjermane tha se po diskuton me politikanët dhe aleatët ukrainas çështjet e së ardhmes së Ukrainës pas përfundimit të konfliktit të armatosur. Një nga temat është garantimi i sigurisë së vendit. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky paraqiti aplikimin për anëtarësim në BE pesë ditë pasi Rusia pushtoi vendin e tij në shkurt 2022. Kërkesa e tij është që vendi të bashkohet menjëherë me bllokun, por në fakt ky proces mund të zgjasë me vite. Anëtarësimi në BE do të sillte përfitime financiare për vendin, por sipas ekspertëve, motivi kryesor i Ukrainës për anëtarësim nuk është ekonomik.

Top Channel/ Azili, BE ashpërson rregullat: Gjermania nuk reagon!
28/09 12:00
Top Channel/ Koreja e Veriut përgatitet për luftë: Zgjerimi i forcës atomike, bëhet ligj!
28/09 11:53
Top Channel/ Rusia po prodhin armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë!
28/09 11:52
Top News – Një nëndetëse ‘Made in Taiwan’ / Kundër Kinës, ishulli përgatitet për luftë
28/09 11:18
Top News – Vijnë robotët me ‘personalitet’ / META prezanton risinë: Imitojnë të folurën e njeriut
28/09 11:17
Top News – Më shumë bomba bërthamore me ligj / Koreja e Veriut ‘sanksionon’ zgjerimin e kapaciteteve
28/09 11:15
Top News – Republikanët sërish në debat / Fituesi është Trump…edhe pse mungonte
28/09 10:40
Top News – Kaloi ilegalisht kufirin, Koreja e Veriut deporton ushtarin amerikan
27/09 19:57
Top News – ‘Homoseksualizmi, jo arsye për të marrë azil’, Braverman Kritika për konventën e OKB
27/09 19:00
Top News – Rrit çmimet, mbyt konkurrencën / Autoritetet amerikane padisin Amazon
27/09 18:58
Top Channel/ Protestë në Vatikan: Zero tolerance për çdo klerik të përfshirë në abuzime seksuale
27/09 18:49
Top Channel/ Shpërthen zjarri në dasmë, 100 të vdekur në Irak: Shkaku, fishekzjarret!
27/09 17:52
Top News – VIDEO/ Momenti kur tre astronautë ulën në tokë, 6 muaj me vonesë
27/09 17:36
Top News – Luftë emigrimit të paligjshëm, Gjermania shton kontrollet në kufi me Poloninë dhe Çekinë
27/09 17:03
Top News – Përhapte ideologjinë naziste te të rinjtë, Gjermania ndalon sektin ekstremist
27/09 16:41
Top News – Pas vdekjes së Prigozhin, mercenarët e Wagner rikthehen në frontin e luftës të Ukrainë
27/09 16:20
Top Channel/ Armenia “pushton” Nagorni Karabakun, eksodi epik: Mijëra vetë marrin arratinë!
27/09 15:17
Top News-Koreja e Veriut dëbon ushtarin amerikan/Kaloi ilegalisht kufirin, ‘mbaroi’ marrja në pyetje
27/09 14:25
Top News – Katër ditë ‘jetë’ për qeverinë / SHBA, rrezik mbylljeje, nis numërimi mbrapsht
27/09 14:20
Top Channel/ UNESCO “pasuron” trashëgiminë botërore: Shtohen 40 site të reja!
27/09 14:11