Top News – Gjermani: Rezerva mjekësore për pandemitë e ardhshme
04/12/2020 14:42

Qeveria në Gjermani do të jetë e përgatitur për pandemitë e ardhshme dhe synon krijimin e 19 depove me material mjekësor. Ekspertët dhe politikanët kërkojnë, që t’i kushtohet vëmendje cilësisë. Në rast pandemie të mos kemi më mungesa sikurse ndodhi me fillimin e kësaj pandemie! Këtë synim ka shpallur ministri gjerman i Shëndetësië, kristiandemokrati Jens Spahn. Kur nisi pandemia në pranverë, doli në pah, që në Gjermani u konstatuan mungesa për mbrojtjen ndaj infeksioneve dhe trajtimin mjekësor, sepse parpitur nuk kishte maska mjaftueshëm, veshje mbrojtëse dhe aparatura respirimi. Këto mungonin si në klinikat, spitalet e në shtëpitë e kujdesit. Disa javë madje mungonin edhe maskat e thjeshta mbrojtëse, të cilat me vështirësi gjendeshin online duke u ofruar me çmime të majme. Pastaj qeveria vendosi blerjen e maskave. Shumë shpejt mungesat u kompensuan. Megjithatë qeveria tani synon që për të ardhmen të jetë e përgatitur më mirë me rezerva të këtij lloji. Ndaj kabineti qeveritar vendosi këtë javë, që deri në fund të vitit të ardhshëm të krijohet një rezervë shtetërore. Fillimisht do të depozitohen maska. Më pas do të depozitohen rezerva me produkte mjekësore në vend. Rezervat duhet të mbulojnë nevojën për një muaj. „Në këtë mënyrë ne në rast emergjence mbështesim kryesisht ata që punojnë nëpër spitale, shtëpitë e kujdesit dhe në klinikat private. Një kujdes i mirë shëndetësor nuk duhet të dështojë për mungesë materialesh”, tha ministri Spahn.

Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Top News – Një teatër, bunker, mobilje italiane/ Nga burgu, Navalny denoncon vilën sekrete të Putin
20/01 12:14
Top News – `Bomba` e Clinton dhe Pelosi/ Trump në telefon me Putin gjatë sulmit në Capitol
20/01 11:54
Top News – Lamtumira e Donald Trump: Bëmë atë për të cilën erdhëm!
20/01 11:32
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia, gati të ndërmarrë veprime ligjore
20/01 11:32
Top News – Në ditën e tij të fundit, Trump shpëton nga burgu ish këshilltarin
20/01 11:29
Top News – Dy operacione në tru e tragjedi personale/ Sot inaugurohet Presidenti më i vjetër në SHBA
20/01 10:08
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia detyrohet të rishohë planin e imunizmit
19/01 23:38
Top News – Pishinat e palestrat të mbyllura/ Bavarezët i kthehen notit në ujëra të acarta
19/01 22:17
Top News – Në orët e fundit në detyrë/ Pompeo: Kina po bën gjenocid mbi ujgurët
19/01 22:04
Top News – Rekord i ri viktimash/ Britani e madhe, 1610 të vdekur nga koronavirusi
19/01 21:59
Top News – Ajër i ndotur mbi qytet/ Milano vendos të ndalojë duhanpirjen
19/01 21:55
Top News – Etna ofron spektakël/ Lumenj llave nga krateri juglindor – Pa koment
19/01 21:23
Top News – Kokainë me qymyr dhe oriz! 12 të arrestuar në Spanjë, droga nga Brazili
19/01 21:22
Top News – Vaksinat për Ballkanin Perëndimor/ BE pas kritikave-mekanizëm për t’i siguruar
19/01 20:16
Dendias: Greqia zmadhohet/ “Miljet në detin jon japin 13 mijë kilometra katrore”
19/01 20:06
Top News – Policia gjen veprën e vjedhur/ Muzeu i mbyllur nga covid, nuk e dinte që mungonte
19/01 19:59
Top News – Ceremoni si asnjë tjetër/ Uashington, gjithçka gati për inaugurimin
19/01 19:58
Top News – Plani i BE për vaksinimin/ 70 përqind e popullatës së rritur deri në qershor
19/01 19:54