Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10/2022 11:38

Gjiganti rus i energjisë, Gazprom, ka thënë të mërkurën se do të rikthejë eksportet e gazit përmes Austrisë, kryesisht në Itali. Kompania ka vendosur të rikthejë furnizimet, pas pezullimit të tyre në fundjavë, duke cituar disa sfida me rregullatorët. Gazprom ka thënë se vetë ajo dhe konsumatorët italianë, kanë gjetur zgjidhje për shitjen e gazit, pas disa ndryshimeve në rregulloret e Austrisë. Kompania e kontrolluar nga Kremlini, ka njoftuar të shtunën për pezullim të eksportit të gazit përmes Austrisë, pasi një operator i rrjetit nuk i ka dhënë Gazpromit konfirmim për transport. Qeveria e Austrisë ka thënë se Gazpromi nuk i ka nënshkruar kontratat e nevojshme. Sasia e gazit rus që hyn në Itali tani përbën 10 për qind të importit total të vendit, në krahasim me 40 për qind që ishte vite më parë, ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters, një burim. Sipas tij, Italia ka rritur sasinë e gazit që importon nga Algjeria dhe vendet nordike. Gazprom ka zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme sasinë e gazit që çon në Bashkimin Evropian, duke përmendur nevojën e punimeve në gazsjellës. Perëndimi e konsideron këtë veprim si hakmarrje ndaj sanksioneve që i janë vënë Moskës për nisje të luftës së Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt.

Top News – Tentuan të kalonin emigrantë me gomone/ Dy shqiptarë, në ‘rrjetën’ e policisë britanike
01/12 23:03
Top Channel/ Gazetari shpërthen ndaj shqiptarëve: Vijnë me rrobat e trupit, lëvizin me Lamborghini!
01/12 22:37
Top News – 1300 të burgosur, kthehen në Ukrainë!/ Zelensky- Nuk ndalemi për të rimarrë të tjerët
01/12 22:29
Top News – Qeni i policisë kafshon shqiptarin në Angli/ U kap me 10 kg kanabis në ‘Audi A6’
01/12 21:36
Top Channel/ Macron takon Biden: “Dy ligje amerikane po “shkatërrojnë” kompanitë në Europë!
01/12 19:39
Top Channel/ Bruksel, miratohet rezoluta për Shqipërinë: Forcim i transparencës e llogaridhënies!
01/12 19:39
Top Channel/ Escobar ”mesazh” Kosovës: Pa Asociacionin, do të ketë cikël të vazhdueshëm krize!
01/12 19:06
Top News- Rusia ironizon Scholz dhe Perëndimin/Të verbër si Napoleoni, do triumfojmë
01/12 18:36
Top News-Skandali i reklamës me fëmijët/ Kim Kardashian merr vendimin, heq dorë nga Balenciaga
01/12 18:12
Top News – Ukraina do rindërtohet nga oligarkët/ BE paralajmëron rusët pas sekuestrimit të pasurisë
01/12 17:33
Top News – SHBA kërcënon Erdogan për Sirinë/ Turqia të ndalë operacionet ushtarake
01/12 17:12
Top News – Sa e vështirë të jesh djali i një xhihadisti/Omar Bin Laden ëndërron të jetojë në Britani
01/12 16:37
Top News – Nju Jorku e Singapori në krye / Ja qytetet më të shtrenjta në botë për 2022
01/12 16:24
Top News – Shurupi i kolles që vret…/ Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 16:10
Top News – Shurupi i kollës vret fëmijë / Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 15:55
Top News – Zarf bombë në kryeministri/ Kërcënohen kryeministri spanjoll e ministri i mbrojtjes
01/12 15:29
Top News – Ariu që hëngri 35 kg kokainë / Historia e pabesueshme, droga ra nga një avion
01/12 15:26
Top Channel/ Shakira dhe Pique përballen në gjykatë, ndahen pas 11 vite martesë
01/12 15:19
Top Channel/ Tempulli tajlandez mbetet bosh, murgjit ‘pozitivë’ për drogë
01/12 15:14
Top Channel/ Zelensky sfidon Musk: Hajde në Ukrainë, dhe pastaj na ‘mëso’ si i jepet fund luftës
01/12 15:02