Top News – Galicia ndalon duhanin/ Rrit rrezikun e koronavirusit
13/08/2020 15:32

Rajoni spanjoll i Galicisë ka ndaluar duhanpirjen në vende publike për shkak të shqetësimeve se ai rrit rrezikun e transmetimit të covid 19. Urdhri e bën kështu pirjen e duhanit të ndaluar në rrugë dhe vende publike si restorante apo bare, nëse distanca sociale nuk është e mundur. Rajoni veri perëndimor është i pari që ndërmerr një masë të tillë edhe pse të tjerë po marrin në konsideratë të bëjnë të njëjtën gjë. E kjo vjen ndërsa Spanja përballet me një nga shkallët më të rënda të infektimeve në Evropën perëndimore. Rastet ditore janë rritur nga më pak se 150 në qershor në më shumë se 1500 këto ditë të gushtit. Vendi regjistroi 1690 raste të reja të mërkurën duke e çuar totalin në thuajse 330 mijë.

Top News – Berlini për asosacionin/ Marrëveshja e pranueshme nga Kosova
28/09 22:11
Top News – Vaksina e koronavirusit/ OBSH: Nuk ka rrugë të shkurtër
28/09 22:03
Top News – Kërkuesit Italianë/ Zbulojnë rrjet liqenesh në Mars
28/09 22:02
Top News – Drejt bashkimit evropian/ Emigrantët ngrenë tenda në Serbi
28/09 22:00
Top News – Bisedimet për Brexitin/ BE: Britani, qëndrime të kundërta
28/09 21:59
Top News – Grip, e ftohur apo covid/ Ja si duhet të bëjmë dallimin…
28/09 20:18
Top News – Ndërhyn edhe Erdogan/ Në përplasjen Armeni-Azerbajxhan
28/09 20:15
Top News – Nën kullën Eiffel/ Çdo formë dhe masë në sfilatë
28/09 20:14
Top News – Del në ankand… Diamanti i rrallë, pa asnjë të metë
28/09 20:13
Top News – Vaksina e gripit/ SHBA, prindërit e refuzojnë
28/09 20:10
Top News – Dhurata e princit George/ Malta-na riktheni dhëmbin
28/09 18:46
Top News – Bëri 52 vjeç/ Will Smith, ditëlindje me terapi
28/09 17:10
Top News – Mediat në Serbi/ `Do përpijmë Kosovën e Shqipërinë`
28/09 16:56
Top News – Ngre komisionin e posaçem/BE i shpall luftë `Fake News`
28/09 16:21
Top News – Shifrat e covid rriten/ Por Madridi refuzon mbylljen
28/09 15:36
Top News – Nagorni-Karabak/ Pëshkallëzohet konflikti mes Armenisë dhe Azaerbajxhanit, ndërhyn SHBA
28/09 14:57
Top News – Charlize Theron/ Fotografi të rralla me fëmijët
28/09 14:51
Top News – Spanjë, shkak një konflikt droge/ 2 shqiptarë merren peng
28/09 14:34
Top News – Whitney Houston/ Mbretëreshën e rrezon Taylor Swift
28/09 14:08
Top News – Angli, gjoba e çmendur/ 10 mijë paunde kush nuk izolohet!
28/09 13:24