Top News – ‘Fundoset’ presidenti serb/ Kreu i një grupi kriminal tregon lidhjet me Vuçiçin
23/07/2021 20:44

Mediat serbe kanë zbuluar lidhjet e një bosi të një grupi kriminal me ndikim në Beograd, me presidentin Aleksandar Vuçic. Krik, një media serbe, ka publikuar dëshmi të Veljko Belivuk, kreu i një grupi kriminal të rrezikshëm, i cili akuzohet për disa vrasje. Në seancën dëgjimore në zyrën e prokurorit, ai foli për marrëdhënien e tij të pretenduar me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe njerëz të tjerë nga Partia Progresiste Serbe. Vuçiç dhe bashkëpunëtorët e tij i kanë kërkuar Belivuk disa shërbime, mes të cilëve mbajtja nën kontroll e tifozëve në tribunën e Partizanit që ata të mos brohorisnin kundër presidentit, si dhe për të frikësuar ata që organizonin protesta kundër qeverisë etj. Veljko Belivuk, konsiderohet shefi i një grupi kriminal të dyshuar për disa vrasje të dhunshme, edhe pse ai vetë i ka mohuar akuzat në seancën para prokurorit, dy javë më parë. Në fillim të gushtit, zyra e prokurorit për krimin e organizuar pritet të ngrejë padinë ndaj Belivuk ose sic njihet ndryshe Velja Nevolja, lider i grupit të huliganëve Principi, që funksiononte edhe brenda klanit malazez Kavac. Klani belivuk konsiderohet si një nga më të ashprit në rajon. Ndërkohë që grupi kriminal dihet se ka patur kontakte të forta në vend për vite, fillimisht me policinë e më pas edhe me politikën, me emrin e presidentit Vucic që ka dalë në lojë më së fundi. “Unë vendosa të them gjithcka për marrëdhënien time me presidentin serb, Aleksandar Vucic, ministrin e rendit Aleksandar vulin, vëllain e vucicit, miqtë, kumbarët e politikanët e tjerë që kanë kërkuar shërbimet tona dhe që tani pretendojnë se nuk na njohin dhe duan të lajnë duart me ne”, i ka thënë Belivuk prokurorit. Ai madje ka kërcënuar se do të japë edhe më shumë detaje në të ardhmen nëse disa persona të caktuar nuk do të ulen me këmbë në tokë. Edhe pse është e vështirë të vlerësohet se cfarë është e vërtetë dhe cfarë jo në dëshminë e Belivuk, disa detaje që ai ka dhënë para prokurorit, koincidojnë me atë cka më herët ishte përfolur se grupi i tij kishte rol në shtypjen e protestave, por kishte edhe lidhje me njerëz me pushtet.

Top Channel/ Policia e Kosovës, autokolonë drejt Bërnjakut- në kufi fluturojnë “MIG”-ët serbë
26/09 11:07
Top Channel/Trazirat në Jarinjë e Bërnjak, Kurti: Individë me sfond kriminal, mes tyre dhe malazezë
26/09 10:54
Top News-Vulin reagon pas incidenteve në kufi /‘Kurti një budalla, mjafton ai për të ndezur luftën’
25/09 15:48
Top Channel/ Digjen qendrat e automjeteve/ Kosovë, dyshime se autorët janë serbët e protestave
25/09 12:16
Top News- Provokon Serbia/ 3 helikopterë sulmues afër Jarinjes
24/09 21:47
Top News-Greqia do njohë Kosovën/ Ish-ambasadori zbërthen planet Athinës
24/09 17:59
Top News – Ballkani-vend ku përplasen interesat / Gjukanoviç në OKB, paralajmëron destabilizim të ri
24/09 16:25
Top News – Ballkani-vend ku përplasen interesat /Gjukanoviç në OKB, paralajmëron destabilizim të ri
24/09 12:48
Top News – Jarinja e Bërnjaku të bllokuara / Trupat serbe në gatishmëri, presin urdhërin e Vuçiç
24/09 12:07
Top News – Veriu i Kosovës katër ditë i bllokuar / Serbët nuk tërhiqen nga Jarinja dhe Bërnjaku
23/09 12:23
Top News – 16 viktima në Maqedoni të Veriut/ Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend
22/09 23:03
Top News – Ekskluzive/ Frikë për një valë refugjatësh/ Frontex- Po monitorojmë kufijtë
22/09 19:23
Top News – Vendimi për targat serbe / Lugina e Preshevës kërkon të përjashtohet
22/09 18:13
Top Channel/ Ngrihet dhe Lugina e Preshevës – vendimi për targat në kufirin Kosovë-Serbi!
22/09 15:24
Top News – Vizita e parë zyrtare në Kosovë / Nikolla: Bashkë do denoncojmë gjenocidin serb
22/09 15:13
Top Channel/Jarinja mbetet e bllokuar/Makineritë e rënda të serbëve ende në rrugën që të çon në kufi
22/09 15:12
Top News – Problemi me targat në kufi / Çfarë thotë marrëveshja e Brukselit…
22/09 12:56
Top News – Ristrukturohet qeveria… / Mali i Zi, riorganizim i kabinetit me kushte
22/09 12:02
Top News – ‘Harrojeni Serbinë e madhe’ / Mesiç: Kush s’e ka njohur Kosovën, do ta bëjë
22/09 11:53
Top News- Internet falas kush vaksinohet/ Nisma e Greqisë për të ‘joshur’ të rinjtë
21/09 21:13