Top News-Fshati italian, që nuk flet italisht!/Ndodh edhe kështu, të izoluar tërësisht nga bota
28/01/2022 21:15

Një fshat i vogël i pozicionuar midis Italisë dhe Francës është pothuajse i izololuar në cdo kuptim. (Sankto Luçio de Koumboskuro) është një fshat me jo më shumë se 30 banorë, ku kryesisht jetojnë familje brinjsh, jeta e të cilëve nuk është aspak e lehtë. E vecanta e këtij fshati është se banorët e tij nuk flasin gjuhën italiane. Gjuha e tij zyrtare është ajo provansale, një dialekt i lashtë mesjetar neolatin i oksitanishtes. Në këtë fshat mungojnë baret, supermarketet, restorantet, por shpesh banorët organizojnë aktivitete të ndryshme folklorike. Një problem akoma më I madh është që energjia elektrike shpesh mungon për javë të tëra gjatë dimrit, ndërsa lidhja me internetin është minimale. Banorët më të rinj të fshatit zakonisht largohen nga vendlindja e tyre në kërkim të një të ardhmeje më të mirë në qytete të mëdha, mirëpo mes tyre ka dhe nga ata të rinj që kanë zgjedhur të qëndrojnë dhe të punojnë në tokën e të parëve të tyre.

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30