Top News – Francë, vrasja e mësuesit/ Agresori kishte pyetur nxënësit
18/10/2020 13:28

Njeriu që i preu kokën një mësuesi në Francë në mes të rrugës, kishte pritur jashtë shkollës dhe u kishte kërkuar nxënësve që ta identifikonin shënjestrën e tij. arsyeja e veprimit makabër ishte se viktima, Samuel Paty, 47 vjec, mesues historie dhe gjeografie, kishte treguar karikaturat e profetit Muhamed, gjatë një leksioni mbi lirinë e fjalës. Raportet në mediat vendase tregojnë megjithatë se përpara kësaj, ai kishte kërkuar që nxenësit myslimanë të dilnin nga klasa, për të mos u ndjerë të ofenduar. 10 persona janë vënë në pranga nga policia që po heton për lidhje të mundshme me ekstremizmin islamik të agresorit 18 vjecar, të ekzekutuar prej saj. I riu I identifikuar si Abdoulakh Anzorov , I lindur në Moskë por me origjinë cecene, kishte mbërritur në Francë me status refugjati kur ishte fëmijë dhe nuk ishte një emër I njohur për policinë. Ai jetonte në Evreux të Normandisë, rreth 100 km larg vendit të ngjarjes dhe nuk kishte asnjë lidhje me viktimën e tij, të cilin e ndoqi nga pas teksa po shkonte në këmbë në shtëpi pas mësimit. I riu e kishte filmuar momentin e sulmit ne telefonin e tij celular. Në mesin e personave të ndaluar edhe dhe babai I njërit prej nxënësve, I cili ishte ankuar për Paty-n pas episodit me karikaturat e profetit, ku ai duket se shfaqej I zhveshur dhe me një yll të verdhë në shpinë.

Boris Johnson përkulet para shkencëtarëve, çdo gjë mbyllet nga e mërkura deri më 1 dhjetor
31/10 15:51
Top News – Pak dite para zgjedhjeve/ Trump e Biden ‘ndezin’ fushatën
31/10 14:49
Top News – Komisioni Evropian/ Procedurë ndëshkimi për Hungarinë
31/10 14:47
Top News – Power Rangers sexy/ Kylie Jenner vishet për Halloween
31/10 14:41
Top News – Rritja e infektimeve/ Johnson, plan për izolim një mujor
31/10 13:10
Top News – Projekti në Sllovaki/ Fillon testimi masiv i popullatës
31/10 13:08
Top News – Hëna e rrallë blu/ I shton ‘mister’ halloween-it
31/10 13:04
Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16
Rekord votuesish në SHBA/ 62% e zgjedhësve kanë hedhur votën para 3 nëntorit
30/10 20:08
Tërmeti goditi edhe Greqinë/ Epiqendra në ishullin Samos, por lëkundjen e ndjenë në pjesën më të madhe të vendit
30/10 19:51
Tërmeti më i madh i 3 dekadave/ Sizmologu i njohur grek: S’ka asnjë efekt për Shqipërinë & Ballkanin
30/10 19:40
Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01