Top News – Fluturim drejt askundit/ Biletat shiten në 10 minuta
17/09/2020 21:27

Dëshira për të kthyer klientët në fluturime, në një periudhë kufizimesh të mëdha për shkak të emergjencës shëndetësore, ka bërë që një kompani ajrore australiane, Qantas, të propozojë një udhëtim drejt askundit. Avioni do të niset më 10 tetor dhe do të fluturojë pa u ndalur askund, mbi atraksionet kryesore të australisë. Lajmi ka ngjallur interes të madh dhe biletat janë shitur në vetëm 10 minuta. Ideja e kompanisë ajrore lindi si përgjigje ndaj kufizimeve kombëtare dhe ndërkombëtare për shkak të koronavirusit. Pasagjerët do të kenë në dispozicion një avion Boeing Dreamliner, që përdoret vetëm për trajektoret ndërkombëtare, që do të niset dhe do të kthehet sërish në Sidnei, pa ndaluar askund. Kjo do të mundësojë që pasagjerët të evitojnë karantinën 14 ditore që kërkohet për banorët e të ashtuquajturave vatra të kuqe të covidit, kur udhëtojnë në një shtet tjetër australian. Avioni do të fluturojë mbi Uluru, monolitin e shenjtë në mes të një shkretëtire të kuqe, mbi ishujt ëhitsundays dhe mbi barrierën e madhe koralore. Është parashikuar madje edhe një fluturim në lartësi të ulët mbi gjirin e sidneit, portin spektakolar të qytetit. E gjithë kjo për një total prej shtatë orësh, gjatë të cilave pasagjerëve do tu shërbehet menuja e një kuzhinieri të famshëm vendas, Neil Perry. Bileta do të kushtojë nga 572 drei në 2754 dollarë dhe cmimi nuk i ka frenuar aspak të interesuarit. Një zëdhënës i Qantas ka konfirmuar se fluturimi është me gjasë i shituri më shpejt në historinë e kompanisë.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53