Top News – Finlanda në NATO, po Suedia!/ Turqia e mban peng, Stoltenberg thirrje Erdogan
31/03/2023 15:27

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përshëndeti vendimin e parlamentit të Turqisë duke i hapur rrugën zyrtarisht pranimit të Finlandës në NATO. Ai njoftoi se një gjë e tillë do të ndodhë brenda pak ditëve, ndërsa kërkoi nga Ankaraja që të mos pengojë dhe rrugëtimin e Suedisë për në aleancë. “Të gjithë 30 aleatët në NATO e kanë miratuar protokollin e anëtarësimit. Kam folur me presidentin Sauli Niinisto për ta përgëzuar lidhur me këtë rast historik. Finlanda do t’i bashkohet zyrtarisht aleancës sonë gjatë ditëve në vijim. Të gjithë aleatët duhet të pajtohen që përmbyllja e shpejtë e procesit të ratifikimit për Suedinë do të jetë në interes të të gjithëve. Gjithashtu, pres që të mirëpres Suedinë si një anëtar me të drejta të plota në familjen e NATO-s sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Stoltenberg.

Top Channel/ Ukraina nis sulmin “kundër Rusisë”, Washington Post: Kanë forca mjaftueshëm!
09/06 12:07
Top Channel/ Erdogan “bën historinë”: Emëron një grua në krye të Bankës Qendrore!
09/06 12:00
Top Channel/ “Kush nuk pranohet, kthehet në kufi”: BE arrin marrëveshjen për emigrantët!
09/06 11:56
Top News – Gjermania, lajm të mirë për Ukrainën / Ja kur do të pranohet vendi në Bashkimin Evropian
09/06 11:19
Top News – Sa ushtarë amerikanë ka në Kosovë! Shtëpia e Bardhë publikon raportin
09/06 11:19
Top News – Për herë të parë në parlament/ Deputetja italiane ushqen me gji të birin
09/06 11:11
Top News- Një grua në krye të Bankës Qendrore/ Erdogan ‘i shpall luftë’ inflacionit, ‘vetëm përpara’
09/06 10:49
Top News – Kundërofensiva e Ukrainës ka filluar! Vazhdojnë sulmet e Kievit në jug, luftime të ashpra
09/06 10:47
Top News – Parku eolik në kufi / Greqia kërkon konsultime me Shqipërinë
09/06 10:02
Top News – Miss-i në Rusi masakrohet për pamjen/ ‘Fitoi se ishte e vetmja garuese’
09/06 09:58
Top News – 27 vite pas vdekjes/ Tupac nderohet me një yll në ‘Walk of Fame’
09/06 09:45
Top News – Përmbytjet në Ukrainë, Japonia nis punën për të dërguar ndihma humanitare
09/06 08:30
Top News – A u përpoq Kremlini të vriste Zelenskin/ Rusët bombardojnë zonën ku qëndroi presidenti
09/06 07:30
Top Channel/ Bombardime në Kherson, Kievi e Moska mohojnë autorësinë
09/06 00:52
Top Channel/ Atentat me 5 viktima, autoritetet izraelite: ishin dy autor të maskuar
09/06 00:27
Top News – Italia dhe Greqia më të rrezikuarat/ Gjermania paralajmëron krizë emigrantësh
08/06 23:45
Top Channel/ Ministrat e Brendshëm të BE-së takohen për të diskutuar planin e emigracionit
08/06 23:40
Top Channel/ Sunak vizitë zyrtare në SHBA! Pas takimit me Biden vendosin bashkëpunim ekonomik
08/06 23:39
Top News – Trump apelon dënimin për sulm seksual ndaj shkrimtares së njohur
08/06 23:15
Top News – Kandidati për president kundër emigrantëve/ Politikat e guvernatorit të Floridës DeSandis
08/06 23:00