Top News-Fermerët shqiptarë i kthehen rrënjëve/Kafe në vend të fertilizuesit, gjetje në kushte krize
13/08/2022 14:55

Me pandeminë dhe konfliktin në Ukrainë, që i ka cuar cmimet e fertilizuesve në qiell, një fermer shqiptar, Alban Cakalli, ka kthyer sytë nga kafeja, një nga dashuritë e mëdha të vendit, për ti bërë fushat e tij më të begata. Agjencia Franceze e Lajmeve, AFP, është ndalur pikërisht në fushat e tij dhe ka ndjekur fermerin 38 vjecar që zotëron vetëm një gjysmë hektari tokë në qytetin e Mamurrasit... Ai thotë se nuk mund ti përballojë më cmimet e kimikateve të importuara nga jashtë... Ashtu si edhe në pjesë të tjera të vendit, sektori i bujqësisë në shqipëri është goditur rëndë nga kostot në rritje, me cmimet e karburantit dhe fertilizuesve që janë rritur pasi rusia, një prodhuese e madhe e të dyja këtyre produkteve, pushtoi Ukrainën. E për të reduktuar shpenzimet, Cakalli i është kthyer kafesë, një fertilizues natyror që gjendet lehtë në vendin ku pirja e kafesë është një kalim kohe kombëtar dhe kafenetë gjenden në cdo qoshe...Mesatarisht, Cakalli thotë se cdo ditë mund të mbledhë deri në 40 kilogramë mbetje të kafesë.

Top News-Flokë biond dhe shenja dalluese në duar/U kap në Durrës, del fotoja e rusit të shumëkërkuar
03/10 16:12
Top News- Zgjedhjet, me apo pa bashki të reja/ Drafti i demokratëve diskutohet në komision
03/10 15:54
Edicioni Informativ i mesditës/ Lajmet nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
03/10 15:37
Top Channel/ “Kryeqyteti evropian i sportit”, Veliaj: Do të aplikojmë në Bruksel për vitin 2023
03/10 15:31
Top Channel/ Gjykata e Elbasanit dërgon për gjykim çështjen ndaj Arbër Paplekajt
03/10 15:26
Top Channel/ Pusteci të bëhet Prespë, kërkesa për emërtimin e ri nga minoriteti maqedonas
03/10 15:14
Top Channel/ Magjistratët e rinj, marrin një këshillë nga ambasadorja amerikane Yuri Kim
03/10 15:07
Top Channel/ Ish-drejtoresha në SPAK, Sonila Qato në pyetje për tenderin e rrugës Kardhiq-Delvinë
03/10 15:07
Top News – Sulmet iraniane “zbresin” tek siguria/Debate për raportimin e SHISH para deputetëve
03/10 14:51
Top News – Ministrja e Ramës përfundon në SPAK/Sonila Qato, në pyetje për rrugën Kardhiq-Delvinë
03/10 14:03
Top News – Reshjet ndotin liqenin e Komanit/Situatë e përsëritur, mbetjet lundrojnë në ujë
03/10 14:00
Top News – SHBA dhe BE kundër amnistisë fiskale/“Tërhiqet”qeveria: Nuk e dimë kur miratohet
03/10 13:32
Top News- Goditja e radhës nga hakerat iranianë/ Berisha: Nuk është marrë asnjë masë nga qeveria
03/10 13:22
Top Channel/ Prurjet e shumta në Liqenin e Komanit, i gjithë uji është mbushur me mbeturina
03/10 13:09
Top News – Rama bie dakord me idenë e Macron/Komunitet evropian, kongres për teknologji e shkencë
03/10 13:06
Top News -‘Biznes i ri’, martesë fiktive për mbiemrin! Historia e gruas që ndihmoi dikë me ekspuls.
03/10 13:03
Top Channel/ Ish drejtoresha e rrugëve në SPAK, Sonila Qato ka qenë dhe ish-ministre e shtetit
03/10 12:51
Top Channel/ Komisioni për Sigurinë Kombëtare, seancë dëgjimore me SHISH për sulmin kibernetik
03/10 12:50
Top News – Vrasjet e vjeshtës së parë në Shqipëri/Trafik droge, hakmarrje dhe konflikte të çastit
03/10 12:39
Top News-Pedagogët në protestë për rritjen e pagave/‘Mos ushtroni presion, jemi në të drejtën tonë’!
03/10 12:37