Top News- FedEx kërkesë të pazakontë /Do vendosim sistem anti-raketor në avionët e mallrave
16/01/2022 19:09

FedEx kërkon që të pajisë avionët me një lazer që do t’i mbrojë nga raketat, sipas një dokumenti federal të sapobotuar. Administrata Federale e Aviacionit e SHBA-së njoftoi se që FedEx ka kërkuar leje që të shtojë sistemin mbrojtës të raketave. Agjencia tha që “ Sistemi i mbrojtjes nga raketat FedEx drejton energjinë lazer infra të kuqe drejt një rakete që mund të jetë duke iu afruar avionit, në një përpjekje për të ndërprerë gjurmimin e nxehtësisë së avionit nga raketa”. Në vitin 2003, një raketë tokë-ajër u përplas në krahun e majtë të një Airbus A330 që operonte për DHL menjëherë pas ngritjes nga Bagdadi.

Top News – Rusia shpall fitoren në Azovstal / …tani trupat e Putinit, ofensivë në Luhansk
21/05 14:17
Top News – Ta ‘vëmë nën fre’ Kim Jong un-in / SHBA dhe Koreja e Jugut kërkojnë masa frenuese
21/05 14:08
Top News – Rusia hakmerret me Finlandën / Ndalon eksportet e gazit, nuk pagoi me rubla
21/05 14:06
Top News – Frikë nga lia e majmunëve / OBSH paralajmëron shtim të rasteve gjatë verës
21/05 14:04
Top Channel/Rusia fillon ndaj Finlandës luftën e gazit: Moska i mbyll rubinetat!
21/05 14:03
Top News – Schroeder largohet nga Rosneft / Ish kancelari gjerman dorëzohet përballë presionit
21/05 14:00
Top News – Truprojat e Biden të dehur! / ’Sherr’ para hotelit në Korenë e Jugut
21/05 13:58
Top Channel/Putini ka vdekur? Kujdes kur TV rus të transmetojë “Liqenin e Mjelmave”!
21/05 13:54
Top News – Përse përplasen autobusët nga Kosova! / Ekspertët tregojnë shkaqet: Nuk respektohet kodi
21/05 12:54
Top News – Tornado të fuqishme në Gjermani/ Lanë pas shkatërrim, 43 persona të lënduar
21/05 12:53
Top News – Finlanda dhe Suedia në NATO / Ndikim edhe në Ballkanin Perëndimor
21/05 12:36
Top Channel/ OBSH jep alarmin: Lija e majmunit, “shpërthen” në muajt e verës!
21/05 12:12
Top Channel/”Azovstali është i yni”, Rusia shpall fitoren- komandanti largohet me autoblindë!
21/05 12:05
Top Channel/Temperatura në Spanjë 42 gradë: Përvëlim në mes të majit, ekspertët ngrenë supet!
21/05 11:58
Top Channel/Britania: “Të armatosim Moldavinë”, “të betonojmë” përpara Rusisë!
21/05 11:46
Top Channel/Finlanda e Suedia në NATO, fuziqohet Ballkani: Misione në Kosovë!
21/05 11:45
Top Channel/ Bletë-rritësit në Tunizi përdorin sistemin elektronik paralajmërimi
20/05 22:41
Top Channel/ Shoigu: Rusia do shtojë bazat në perëndim si reagim ndaj zgjerimit të NATO-s
20/05 22:40
Top Channel/ Imazhe të kufirit mes dy Koreve para vizitës së Biden në Seul
20/05 22:39
Top News-Në Britani për një jetë më të mire/Mori dënim me burg pasi u gjet në një shtëpi bari
20/05 21:09