Top News – Fauci për koronavirusin: Mund të mos çrrënjoset kurrë
06/08/2020 14:40

Bota mund të mos e çrrënjosë kurrë koronavirusin, por masat e shëndetit publik dhe një vaksinë efikase mund të ndihmojnë ta vendosim atë nën kontroll- tha eksperti kryesor i sëmundjeve infektime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anthony Fauci. Konkluzionet e tij janë në kontrast të dukshëm me pretendimet e vazhdueshme të presidentit Donald Trump se virusi do të zhduket. Fauci tha se shtetet e bashkuara mund ta vënë nën kontroll virusin me një vaksinë të mirë dhe me masa të kujdesshme sigurie si maskat, larja e duarve dhe distancimi social. “Ne mund të jemi duke kaluar një valë të tij, më pas mund të përballemi me një tjetër. Nëse do të kemi një vaksinë të mirë, nuk do të jemi në një pandemi, virusi nuk do të ndalë botën dhe nuk do të shkatërrojë ekonominë”, tha ai. të paktën 39 shtete amerikane, përfshirë Uashington DC dhe Puerto Ricon, kanë lëshuar urdhra që e bëjnë përdorimin e maskës të detyrueshëm dhe vaksinat po avancojnë me shpresën se do të jenë të disponueshme për publikun në 2021. Sidoqoftë, vendi nuk ka një reagim unitar ndaj virusit – tha Fauci.

Top News – “Shkeli marrëveshjen”/ BE, gjyq Londrës për Brexit
01/10 15:49
Top News – Protesta në Stamboll/ Ndaj trajtimit te ujgurëve në Kinë
01/10 15:40
Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top News – Luftoi fort/ Modelja e njohur humbet fëmijën
01/10 13:49
Top News – Roli që i ndryshoi jetën/ Julia Roberts- ishte për një tjetër
01/10 13:46
Top News – Bosnje, vriten emigrantet/ Afganët sulmojnë Pakistanezët
01/10 13:36
Top News – Dita ndërkombëtare e kafes, bota kremton 1 tetorin
01/10 13:30
Top News – Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit
01/10 12:25
Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10 11:48
Top News – Navalny: Putin qëndron pas helmimit tim
01/10 11:31
Top News – Fyerjet mes Trump e Biden/ Ndryshojnë rregullat e debatit
01/10 11:12
Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10 11:07
Top News – Luftë deri në fund/ Premtimi i liderit të Azerbajxhanit
30/09 22:12
Top News – Qeveria në Çeki/ Rikthen gjëndjen e jashtëzakonshme
30/09 21:59
Top News – Taksia fluturuese/ Prezantohet në Paris ‘volocity’
30/09 21:55
Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09 20:07
Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09 19:17
Top News – Tronditet Parisi/ Avioni kalon barrierën e zërit
30/09 19:14
Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09 19:12
Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04