Top News – Evropa perëndimore/ Rekord të nxehti për shtatorin
16/09/2020 18:59

Vala rekord e të nxehtit që përfshiu pjesë të evropës perëndimore në pjesën e parë të javës, po fillon të tërhiqet. Me mijëra njerëz mbushën plot plazhet të hënën dhe të martën për atë që mund të jetë edhe i nxehti i fundit i vitit në një kohë kur temperaturat kanë arritur nivele të larta të pazakonta për muajin e parë të vjeshtës. Të martën, qyteti francez i Lilës regjistroi ditën më të nxehtë të shtatorit që kur regjistrimi i të dhënave nisi në 1945, duke shënuar 35.1 gradë celcius ndërsa Metz, në verilindje, arriti 34.3 gradë celcius, një tjetër rekord ky. Temperatura të larta 25 deri në 30 gradësh celcius janë raportuar në gjermani po ashtu ku qyteti jugperëndimor i kaiserslauternit arriti 33.6 gradë celcius, më e larta në katër vite. Në britaninë e madhe, temperaturat kapërcyen 30 gradët celcius, për të parën herë në shtator pas katër vitesh, me qytetin jugor Frittenden, që shënoi 31.3 gradë celcius të martën. Njerëzit u mblodhën në uells dhe anglinë jugore për të shijuar motin pavarësisht rregullave të reja që kufizonin tubimet sociale në përpjekje për të ndaluar përhapjen e covid 19. Meteorologët në britani thanë se mot akoma më i nxehtë mund të regjistrohet për të tretën dhe të katërtën ditë radhazi, duke përmbushur edhe zyrtarisht kriteret për tu quajtur valë të nxehti. Temperaturat e larta vijnë ndërsa organizata botërore e meteorologjisë këtë javë, paralajmëroi për pasojat e vazhdueshme të ndryshimeve klimaterike. Ajo tha se hemisfera veriore ka përjetuar verën e saj më të nxehtë dhe gushtin më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë. pesë gushtet më të nxehta në botë, kanë qenë të gjithë pas 2015- shtoi ajo.

Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04
Top News – Pompeo zemëron Papën/ ’Trego kurajo përballe Kinës’
30/09 19:01
Top News – 493 ditë pas zgjedhjeve/ Belgjika me kryeministër të ri
30/09 19:00
Top News – Ekzekutivit Hungarez/ Twitter i mbyll befas llogarinë
30/09 18:13
Greqi/ Qindra armenë protestojnë në Athinë kundër luftës midis Armenisë dhe Azerbajxhanit
30/09 18:09
Top News – Zbulimi i ri/ Një enzimë kundër mbetjeve plastike
30/09 16:43
Top News – Konflikti për Karabakun/ Përplasen ashpër Franca e Turqia
30/09 16:34
Top News -Vdes nga kanceri/ Personi i parë i sheruar nga HIV
30/09 16:15
Top News – `Jam një luaneshe`/ Aktorja, luftë me sëmundjen e rëndë
30/09 15:03
Top News – Britani,shokon ministrja/ Azilerkuesit t`i çojmë në ishull
30/09 14:59
Top News – Përplasjet për Karabakun/ S`ka paqe, palet refuzojnë bisedimet
30/09 14:48
Top News – Grenell godet Biden/ Në debat, e humbi kontrollin!
30/09 13:13
Top News – Gucati në Hagë/ `Shpërndau dokumente konfidenciale`
30/09 13:12
Top News – Gjendja do rëndohet/ Merkel: Na presin muaj të vështirë
30/09 13:05
Top News – Zyrat e Charlie Hebdo/ Do i vinte zjarrin, por u ngatërrua
30/09 13:04
Top News – Deshpërim në Belgjike/ Mbi 10 mijë vdekje nga covid
30/09 11:53
Top News – SHBA humbi neutralitetin/ Vizita e Pompeos acaron Turqinë
30/09 10:49
Top News – Kush humbi e kush fitoi/ Debati parë televiziv Trump-Biden
30/09 10:47
Top News – Java e modës në Paris/ Dior, ‘një përqafim’ komforti
29/09 20:56
Top News – Kryebashkiaku Rumun/ Rifiton zgjedhjet nga varri…
29/09 20:53