Top News – Evropa në ‘flakë’/ Vatra zjarri në Francë e Itali
05/08/2020 15:36

Erërat e fuqishme mesdhetare, kanë shkaktuar përhapjen e shpejt të zjarreve, pranë qytetit jugor të Marsejës në Francë. Deri në mesditën e së mërkurës, raportohet për së paku 22 persona të plagosur. Zjarret kanë dëmtuar disa biznese si dhe detyruan evakuimin e 2.700 turistëve dhe banorëve të rajonit. Rreth 1.800 zjarrfikës, të mbështetur nga aeroplanët dhe helikopterët, luftuan me zjarret gjatë natës së 4 gushtit. Shkaku i zjarreve nuk dihet. Ministri i Brendshëm i Francës, Gerard Darmanin, vizitoi rajonin, derisa ekipet e zjarrëfikësve nga rajonet tjera të Francës, po u dalin në ndihmë autoriteteve lokale për të shuar zjarret. Shqetësim dhe panik ka patur edhe në L’Aquila në itali, për shkak të një zjarri, në dukje të qëllimshëm, që prej pesë ditësh ka përfshirë fushat dhe pyjet rreth qytetit. Flakët i janë afruar shumë zonave të banuara në Monte di Pettino dhe shumë qytetarë dolën në rrugë. Ndërkohë që autoritetet po vijojnë hetimet pas gjetjes së disa shkrepseve që mund të kenë ndezur edhe zjarrin. Rreth 300 zjarrfikës janë angazhuar në përpjekjet për të shuar zjarrin që mbetet jashtë kontrollit.

Top News – Berlini për asosacionin/ Marrëveshja e pranueshme nga Kosova
28/09 22:11
Top News – Vaksina e koronavirusit/ OBSH: Nuk ka rrugë të shkurtër
28/09 22:03
Top News – Kërkuesit Italianë/ Zbulojnë rrjet liqenesh në Mars
28/09 22:02
Top News – Drejt bashkimit evropian/ Emigrantët ngrenë tenda në Serbi
28/09 22:00
Top News – Bisedimet për Brexitin/ BE: Britani, qëndrime të kundërta
28/09 21:59
Top News – Grip, e ftohur apo covid/ Ja si duhet të bëjmë dallimin…
28/09 20:18
Top News – Ndërhyn edhe Erdogan/ Në përplasjen Armeni-Azerbajxhan
28/09 20:15
Top News – Nën kullën Eiffel/ Çdo formë dhe masë në sfilatë
28/09 20:14
Top News – Del në ankand… Diamanti i rrallë, pa asnjë të metë
28/09 20:13
Top News – Vaksina e gripit/ SHBA, prindërit e refuzojnë
28/09 20:10
Top News – Dhurata e princit George/ Malta-na riktheni dhëmbin
28/09 18:46
Top News – Bëri 52 vjeç/ Will Smith, ditëlindje me terapi
28/09 17:10
Top News – Mediat në Serbi/ `Do përpijmë Kosovën e Shqipërinë`
28/09 16:56
Top News – Ngre komisionin e posaçem/BE i shpall luftë `Fake News`
28/09 16:21
Top News – Shifrat e covid rriten/ Por Madridi refuzon mbylljen
28/09 15:36
Top News – Nagorni-Karabak/ Pëshkallëzohet konflikti mes Armenisë dhe Azaerbajxhanit, ndërhyn SHBA
28/09 14:57
Top News – Charlize Theron/ Fotografi të rralla me fëmijët
28/09 14:51
Top News – Spanjë, shkak një konflikt droge/ 2 shqiptarë merren peng
28/09 14:34
Top News – Whitney Houston/ Mbretëreshën e rrezon Taylor Swift
28/09 14:08
Top News – Angli, gjoba e çmendur/ 10 mijë paunde kush nuk izolohet!
28/09 13:24