Top News – Europa në përkeqësim/ Shpërthim rastesh në Itali e Francë
25/09/2020 19:35

20 vdekje, 1900 raste të reja brenda 24 orëve të fundit: në Itali frika e koronavirusit po rikthehet. Këto konsiderohet si shifra të reja rekord që prej karantinës. Edhe testet e tamponeve ndërkohë, sipas ministrisë vendase të shëndetësisë mbeten në nivele shumë të larta: 107 mijë. Shpresëdhënës është fakti që në terapitë intensive, situata paraqitet e qetë. Sakaq Kryeministrat e Francës dhe Holandës kanë lëshuar paralajmërime të ashpra pas shifrave të tyre të koronavirusit që duket sikur po dalin sërish jashtë kontrollit, ndërsa në Spanjë, vendi i Europës perëndimore më i goditur prej pandemisë, pavarësisht gjendjes së rënduar autoritetet në Madrid I kanë hedhur poshtë apelet e qeverisë qendrore për një bllokim të të gjithë kryeqytetit. Santé Publique France, autoriteti francez i shëndetit publik, tha se brenda një dite u shënua shifra rekord e 16,096 infeksioneve të reja.Në Parisin e shpallur “ zonë e "gatishmërisë së shtuar" autoritetet rajonale të spitalit paralajmëruan se 20% e operacioneve kirurgjikale do të duhej të shtyheshin nga kjo fundjavë sepse spitalet po i afrohen pikës së tejmbushjes për shkak të rasteve të koronavirusit. Të enjten, kryeministri francez, Jean Castex, u shfaq në televizion për të paralajmëruar vendin se situata po përkeqësohet dhe popullata duhet t'i përmbahej masave shëndetësore dhe mbrojtëse për të shmangur kthimin në ditët më të këqija të epidemisë në pranverë. Pamjet: AFP

Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15
Top News – Vaksina e oksfordit/ Reagim imunitar tek të moshuarit
26/10 20:14
Top News – Presidenti turk/ Të bojkotojmë mallrat franceze
26/10 20:13
Top News – Sondazhi për pandeminë/ Besim tek teoritë e rrezikshme
26/10 20:12
Top News – Evrope, bie mbështetja/ Pandemia dëmton populizmin
26/10 19:28
Top News – Pas kater muajsh… Melburni del nga izolimi
26/10 19:19
Top News – Itali, masat e reja/ Kundërshtohen nga bizneset në vend
26/10 19:18
Top News – Skulptura e Giacomettit/ Pritet të kalojë 100 milionë usd
26/10 19:16
Top News – `Mos na bojkotoni`/ Franca, apel vendeve arabe
26/10 19:11
Top News – `Pse qesh Melania`/ Plasin teoritë konsiprative
26/10 18:22
Top News – Lufta për Karabakun/ Nuk mban as armëpushimi i ri
26/10 14:52
Top News – Shkupi zyrtar në alarm/ Rekord vdekjesh nga koronavirusi
26/10 14:50
Top News – `Me kë garoj e dashur`/ Biden harron live emrin e rivalit
26/10 14:42
Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06