Top News/ Euro në pikiatë. Monedha europiane humb sërish pikë ndaj lekut
15/04/2024 15:53

Leku e nisi javën në revansh ndaj euros dhe dollarit. Kursi i Bankës së Shqipërisë tregon se këtë të hënë, monedha europiane u këmbye me 100.78 lekë, ndërsa dollari amerikan me 94.58 lekë. Që nga fillimi i këtij viti, leku është luhatur nga 100.78 në 104.5 lekë për euro. Ecuria e pazakontë e monedhës kombëtare sfidon në këtë mënyrë zhvillimet tipike sezonale të krijuara përgjatë dekadave, pasi muajt e dimrit historikisht kanë qenë periudha presionesh nënçmuese ndaj lekut për shkak të rritjes së importeve, deficitit tregtar dhe tërheqjes së fitimeve nga investimet e huaja të drejtpërdrejta. Faktorët e zhvlerësimit të euros konsiderohen rritja e investimeve të huaja në vend, kryesisht përmes blerjes së pronave të patundshme, por edhe rritja e numrit të turistëve. Të dhënat e Instat tregojnë se në dy muajt e parë të këtij viti, vizitorët e huaj në vend u rritën me 49 për qind, ose në rreth 1.15 milionë vetë.

Top News/ Arrestohen 11 drejtues automjetesh, mbi 11 mijë gjoba në një javë
19/05 09:52
Top Channel/ Gara shpejtësia me mjete luksoze, policia ndalon drejtuesit
19/05 09:13
Top Channel/ Dhuna ndaj bashkëshortit të gjyqtares / Shullazi e organizoi nga burgu me Martinajn e…
18/05 22:59
Top Channel/ Rikthehet rëra Sahariane në vend! Qytetet mbulohen nga grimcat
18/05 22:39
Top Channel/ Si grupi kriminal i Ervis Martinajt dhe ish-deputeti rekrutonin vrasës me pagesë
18/05 22:08
Top Channel/ Bashkëpunonin me Durim Bamin dhe Edison Reçin, roli i dy policëve në grupet kriminale
18/05 21:33
Top News- ‘Meriton të ndeshkohesh’, Berisha- Rama do të ndajë Kosovën me Vuçiçin
18/05 21:20
Top News- ‘Po na kontrollojnë’, Berisha- Kriminelët kanë kontroll mbi TIMS-in
18/05 21:19
Top News- ‘Ka firmosur procedura të paligjshme’, Berisha akuza ndaj Engjëll Agaçit
18/05 21:19
Top News- Operacioni i SPAK, ish-kryeministri- 50 urdhër arreste, asnjë në pranga
18/05 21:18
Top News- ‘Hajduti që ndërtoi sarajet e Surrelit’, Berisha- I ndan lekët me baxhanakun e tij
18/05 21:17
Top News/ Rëra e Saharasë mbërrin në Korçë, fënomeni favorizohet nga era e fortë
18/05 21:11
Top News/ Rama kalon fundjavën me të rinjtë e Akademisë politike, momente nga takimi
18/05 21:10
Top News/ Ranë në kontakt me rrymën elektrike/ Ndërron jetë pronari i hotelit, plagosen 2 punonjësit
18/05 21:09
Top Channel/ Turizmi seksual në Shqipëri, mjekët: Janë rritur rastet e SST. Kujdes nga…
18/05 19:50
Top Channel/ Hasani në Estoni: Shqipëria, qëndrim të palëkundur në mbrojtje të Ukrainës
18/05 19:46
Top Channel/ Si do të votojnë emigrantët? Kreu i KQZ ka gati formulën e kompromisit
18/05 19:44
Top Channel/ Drogë drejt Anglisë si italianë/ Arrestohet punonjësi i gjykatës së Korçës! Ja ç’bënte
18/05 19:43
Top Channel/ SPAK: Goditëm 7 grupe kriminale/ 50 urdhër-arreste, vetëm 20 arrestime
18/05 19:38
Top News/ Ekzekutime dhe aleanca, zbardhen bashkëpunimet mes grupeve kriminale
18/05 18:45