Top News-‘Edi Rama, pasha i Erdoganit!’/Mediat greke, shqetësim për afrimin Shqipëri-Turqi
18/01/2022 17:09

Mediat greke kanë komentuar gjatë vizitës së presidentit turk Erdogan në Shqipëri dhe marrëveshjet e nënshkruara me kryeministrin Edi Rama, duke u ndalur gjatë tek kërkesën për luftë ndajgylenistëve. Gazeta Protothema në artikullin e titulluar “Çfarë bëri Erdogani në Shqipëri”, u vë theksin lavdërimeve të kryeministrit shqiptar ndaj Erdoganit, duke veçuar shprehjen “Nuk ka shumë njerëz si ai në politikën ndërkombëtare. Ai bën atë që thotë dhe thotë atë që bën”. Madje duke krahasuar me periudhën e Perandorisë Osmane, Protothema karakaterizon Edi Ramën si një pasha lokal dhe Erdoganin si një sulltan të plotfuqishëm. Artikulli gjithashtu vë në dukje se vitet e fundit, Turqia ka përdorur sistematikisht ekonominë, fenë, kulturën, bamirësinë dhe ndihmën humanitare për të zgjeruar ndikimin e saj në vende të tjera, veçanërisht në Shqipëri, ku investimet turke vlerësohen në rreth 3.5 miliardë dollar dhe ka rreth 600 kompani turke që operojnë në vend.

Top News- Zjarr në qendër të Selanikut/Zjarrfikësit shpëtojnë 44 persona, 2 të intubuar
27/05 18:35
Top News- Ç’po përgatitin Vuçiç dhe Rama/Serbia paralajmëron arritje falë Ballkanit të Hapur!
27/05 17:00
Top Channel/ Ndërpriten gërmimet në Serbi/ Nuk u gjetën eshtra të shqiptarëve të zhdukur
27/05 12:20
Top Channel/ Mitrovicë, sherr në familje. Vdes babë e bir
27/05 12:07
Top News – Abazoviç në ‘Ballkanin e Hapur’ / Konfirmon pjesmarrjen në takimin e radhës
27/05 11:03
Top News-Kokainë në paketat me cigare në Itali/8 të arrestuar, mes grupit kriminal dhe një italian
26/05 21:56
Top News- Greqia ka frikë, dërgon letër në OKB/‘Turqia na ka kërcënuar me luftë për ishujt Egje’
26/05 21:52
Top News- Serbët kërkojnë shpërbërjen e Bosnjës/Britania paralajmëron për kthim në ‘kohë të errëta’
26/05 17:49
Top News – Përballja për kufirin detar në Hagë/Asi nën mëngë i Greqisë, a është gati Shqipëria
26/05 14:42
Top News – NATO me sytë nga Ballkani / Pas luftës në Ukrainë, shqetësim për paqen në rajon
26/05 12:49
Top News – Nga shkëndijat deri te miqësia… / Kur Vuçiç mbronte Ramën nga kritikat e Kurtit…
26/05 12:08
Top News – Gjermania do qëndrojë në Kosovë / Vazhdon misionin ushtarak në kuadër të KFOR-it
26/05 11:33
Top Channel/Vucic, ftesë Abazovicit:”Bashkohuni me “Ballkanin e Hapur”!
25/05 22:18
Top News – Vuçiç fton Abazoviç në ‘Open Balkan’ / Takohen në Davos: Të gatshëm për bashkëpunim
25/05 13:22
Top News – Kurti dhe Vuçiç, përballje në Davos / Në të njëjtin panel në Forumin Ekonomik Botëror
25/05 12:44
Top News- Serbia merr ‘bekimin’ e SHBA/Deklarata e ambasadorit Christofer Hill në Beograd
23/05 17:28
Top News-Zbardhet vrasja me eksploziv e shqiptarit/Aleks Rrapo u ekzekutua 8 vite më parë në Greqi
23/05 12:59
Top News – Pensionet e shqiptarëve në Greqi / Rifillojnë bisedimet, krijohet komisioni teknik
23/05 12:26
Top News- Një autostradë mes për mes Malit të Zi/Projekti që mund të çojë në falimentimin e vendit
22/05 14:50
Top News- Lija e majmunit, në kufi me Shqipërinë/Rasti i parë në Greqi, turisti dërgohet në urgjencë
22/05 13:14