Top News – Edhe Japonia armatos Ukrainën… / Kishida në Kiev, Xi në Moskë…Azia e ndarë për luftën
21/03/2023 12:01

Ministria e Jashtme e Japonisë tha të martën se kryeministri Fumio Kishida do ta vizitojë Kievin dhe do të bisedojë me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kishida, shteti i të cilit është anëtar i G7-ës, pritet të shprehë solidaritetin dhe mbështetjen për Ukrainën, pasi Rusia mbi një vit më parë nisi pushtimin e paprovokuar të fqinjit të saj, tha Ministria e Jashtme japoneze. Kishida do të tregojë “respektin e tij për kurajën dhe qëndresën e popullit ukrainas që është ngritur për të mbrojtur atdheun e tyre”, u tha në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Japonisë. Ky udhëtim është po ashtu hera e parë që një kryeministër japonez viziton një vend apo një rajon të përfshirë nga lufta, që nga lufta e dytë botërore, përvecse vizita e parë në Ukrainë e një anëtari aziatik të G7-ës dhe e para nga një aleat i amerikës në rajon. Vizita e Kishidës në Ukrainë vjen në kohën kur presidenti rus, Vladimir Putin, po zhvillon takime në Moskë me homologun e tij kinez, Xi Jinping. E të dyja këto ndalesa, nga Kishida dhe Xi Jinping, nënvizojnë ndasitë e thella në azinë verilindore për sa i takon luftës në Ukrainë, me japoninë që ka premtuar ndihma të domosdoshme për Kievin ndërkohë që Kina mbetet një zë i vetmuar në mbështetje të Putinit gjithnjë e më të izoluar e që tani është kthyer edhe në një armik global dhe në një kriminel të dyshuar lufte. Muajin e kaluar, në prag të njëvjetorit të pushtimit rus, Japonia premtoi 5.5 miliardë dollarë ndihma humanitare për Ukrainën.

Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30
Top News – Inflacioni i lartë në Eurozonë / BQE përgatit një tjetër rritje të normave të interesit
01/06 12:30
Top News – Ukraina rrëzon ‘Iskanderët’ e Putinit / Vritet nëna me fëmijën, sulm tjetër mbi Kiev
01/06 12:01
Top Channel/ Mali i Zi ngrihet për serbët e Kosovës: “Është zemra e Serbisë, nuk lëshohet”!
01/06 11:56