Top News – E ke kaluar më parë covidin…/ Nuk je i mbrojtur nga riinfektimi, nevojitet vaksina
16/04/2021 11:54

Një infektim me koronavirus në të shkuarën nuk i mbron të rinjtë nga riinfektimi. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim i fundit sipas të cilit edhe me antitrupa nga një infektim i mëparshëm, marrja e një vaksine mbetet mënyra kryesore për të parandaluar riinfektimin me koronavirus dhe për të reduktuar shkallën e transmetimit. Kërkuesit kanë studiuar më shumë se 3 mijë pjesëtarë të shëndetshëm të trupave të marinës amerikane, të moshës nga 18 deri në 20 vjec, dhe gjetën se 10 për qind e tyre, që e kishin marrë më herët koronavirusin, ishin infektuar sërish. Ndërkohë që gjysma ishin infektuar për të parën herë mes majit dhe dhjetorit të vitit të shkuar. Edhe pse studimi është bërë tek persona të rinj, të shëndetshëm dhe rekrutë ushtrie, kërkuesit besojnë se rreziku i riifektimit është i njëjtë tek pjesa dërrmuese e të rinjve. “Imuniteti, thonë kërkuesit nuk ëhstë i garantuar nga një infektim i shkuar dhe vaksinimi mund të ofrojë mbrojtjen shtesë që nevojitet për ata që e kanë kaluar covid 19.Studimi u publikua në revistën The Lancet dhe tregonte po ashtu edhe se pjesa më e madhe e rasteve të reja, 84 për qind e atyre që ishin infektuar me covid në të shkuarën, ishin asimptomatikë. Ndërsa 68 për qind e atyre që janë prekur nga koronavirusi për të parën herë, nuk kishin simptoma.

Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48