Top News – E drejta e votës…! Vendimi për emigrantët shqiptarë
27/11/2020 20:33

Është publikuar në fletoren zyrtare vendimi i qeverisë për regjistrimin e adresës së emigrantëve nëpërmjet portalit e-albania. Vendimi synon që nëpërmjet regjistrimit, shqiptarët që jetojnë jashtë vendit të përfitojnë shërbimet e gjendjes civile si edhe të drejtën e votës. Shtetasit shqiptarw me banim jashtë territorit aplikojnë për formularin tip përmes portalit e-albania. Deklaruesi identifikohet në mënyrë të sigurt në portal duke përdorur numrin personal në pasaportë ose letërnjoftimin elektronik të lëshuara nga republika e Shqipërisë. Sipas vendimit deklaruesi plotëson formularin e deklarimit me të dhënat e adresës së saktë në shtetin ku jeton shoqëruar me dokumente zyrtare që provojnë gjeneralitetet e shtetasit në fjalë. Vendimi me numwr 915 i datws 4 nwntor me 13 pika detajon tw drejtwn e shqiptarwve jo vetwm pwr pwrfitime tw dokumenteve nw Gjendjen Civile, por edhe pwr tw votuar. Nw pikwn 7 tw vendimit thuhet se deklaruesi, bashkë me formularin, paraqet çdo dokument zyrtar, i cili provon gjenealitetet e shtetasit dhe adresën e plotësuar në formular, të njohur nga autoritetet e vendit ku jeton. Ndwrsa nw pikwn 8 thuhet se të dhënat e formularëve të dërguar, verifikohen nga punonjësit e zyrës së gjendjes civile, nëse janë në përputhje me të dhënat e deklaruara në Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile.

Ekskluzive- Gruaja që ndihmoi terroristët/ Nis hetimi edhe në Shqipëri për Enkelejda Zacen
25/01 20:42
Shtëpitë e reja në Manzë / Kryeministri ndoqi punimet edhe në lagjen e re të Fushë Krujës
25/01 20:23
Teatri i operas nis sezonin/ Premiera me shfaqjen “artistët e së ardhmes”
25/01 20:22
Refugjati mbytet në përrua/ Devoll, u nda nga grupi se ishte sëmurë, banorët e gjejnë të pajetë
25/01 20:22
Erdhën 3.8 milionë turistë më pak/ Për 2021 po rikthehen prenotimet nga polakët, cekët e nordikët
25/01 20:05
Top News – Gruaja nxjerr foton e shqiptarit/ Zbulohet dëshmia kyçe dhe provat e krimit
25/01 19:31
Top News – Gangsterët shqiptarë në burgje/ Në Angli, 12 shqiptarë dënohen çdo muaj
25/01 19:31
Top News – Koronavirusi, 9 viktima në 24 orë/ Covid, më pak testime dhe më pak infektime
25/01 19:30
Top News – SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve/ Dorëzon në senat akuzën kundër Trump
25/01 19:30
Pamjet/ Atentat shqiptarit në Greqi, qëllohet me 5 plumba brenda në makinë
25/01 19:12
Top News – Ekstradimet, fshihen bosët e krimit/ Preferojnë shqipërinë, jo burgun në Evropë
25/01 18:15
Top News – Kushtetuesja nis betejën me të gjithë/ Seanca e parë për ndryshimet në Kodin Penal
25/01 18:15
Top News – Trafiku, rikthehen skafet e gomonet/ Vlorë, infiltrohen pesë agjentë të policisë
25/01 18:02
Top News – 9 vjet e kërkonin për ta hequr qafe/ Viktima me dy emra që u vra për pazare droge
25/01 18:01
Top News – Të ndalet gjuha e urrejtjes/ Rekomandimet në prag të fushatës zgjedhore
25/01 17:05
Top News – Rindërtimi në Manëz e Fushë Krujë/ Kryeministri rama inspekton ecurinë e punimeve
25/01 17:05
Top News – Punësimi në burgje/ Ministria e drejtësisë nënshkruan marrëveshjen
25/01 17:05
Top News – Studimi përpiqet të shpjegojë/ Pse në një çift, preket njëri nga partnerët me covid!
25/01 16:56
Top News – Ish-ministri grek që u burgos në Shqipëri/ U arratis nga Greqia, Enver Hoxha nuk e besoi
25/01 16:55
Top News – Trajneri i vojejbollit të Tiranës/ Gorenca, vlerësohet me medaljen e mirënjohjes
25/01 16:55