Top News – Dyshimet për klorokinën/ Nuk vërtetohet studimi për rrezikshmërinë
05/06/2020 12:42

Një artikull me ndikim sipas të cilit hidroksiklorokina rriste rrezikun e vdekjeve tek pacientët me koronavirus është tërhequr pas shqetësimeve për të dhënat e tij. Tre nga autorët e studimit thanë se nuk mund të mbrojnë më vërtetësinë e tij sepse Surgisphere, një kompani e kujdesit shëndetësor që ka ofruar të dhënat, nuk lejon një rishikim të pavarur të të dhënave të saj. Zbulimet e këtij studimi bënë që OBSH të pezullonte testimin e saj për ilacin që lufton malarjen. Por, liderë, mes të cilëve edhe presidenti Donald Trump, vazhdojnë të inkurajojnë përdorimin e tij. Drejtori ekzekutiv i Surgisphere, autori i katërt i studimit, tha për The Guardian se do të bashkëpunonte me një audit të pavarur por shtoi se transferimi i të dhënave do të përbënte shkelje të marrëveshjeve me klientët dhe të kërkesave për konfidencialitet.

Top News – SHBA tërhiqet vendimi për vizat e studentëve të huaj
15/07 12:42
Top News – Pamjet brenda spitalit Covid në Afrikën e Jugut
15/07 12:08
Top News – Shpresë nga kompania Moderna: Rezultate optimiste në provat me vaksinën kundër COVID
15/07 11:54
Top News – Lombardia heq maskat në ambjente të hapur: S’ka nevojë, nëse ka distancë!
15/07 11:53
Top News – Sherr për një kg kokainë/ Kapen Shqiptarë dhe Senegalezë
14/07 20:17
Greqia: Sanksione Turqisë/ Reagimi ndaj kthimit të Shën Sofisë në xhami
14/07 19:52
Top News – Kërcënimi i Bundestagut/ Tërhiquni ose bllokojmë negociatat
14/07 17:52
Top News – Dita e Bastijës kthehet në nderim për ushtarakët dhe heronjtë e Covid 19!
14/07 15:47
Top News – U hoq karantina/ Londër, hapen sallonet e thonjve: Pa koment
14/07 14:14
Top News – Japoni, park argëtimi/ Si të bërtasësh brenda maskës: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Mumja e vjetër/ Lidhet me personazhin Tintin: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Palais Garnier/ Hapet me koncert për mjekët: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Alergjike ndaj arrave, nusja vdes nga shoku anafilaktik ditën e dasmës!
14/07 14:01
Top News – Liqeni kthen trupin, aktorja e njohur vdiq për të shpëtuar të birin
14/07 12:23
Top News – Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman
14/07 12:13
Top News – Covid prek trurin/ Dëme edhe tek të sëmurët lehtë
14/07 12:01
Top News – Franca miraton rritjen e pagave për punëtorët shëndetësorë
14/07 11:36
Top News – Trump: Marrëdhëniet me Fauçin “shumë të mira”, por …
14/07 11:35
Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29