Top News – ‘Dua të bëj vaksinën, s’më le babi’/ Itali, shtohen fëmijët që hedhin në gjyq prindërit
22/06/2021 13:24

Janë në rritje rastet e konflikteve familjare mes prindërve dhe fëmijëve të tyre, për mundësinë e vaksinimit. Vetëm në rajonin e Toskanës në Itali, javët e fundit, janë dy të mitur që kanë cuar prindërit në gjykatë sepse janë kundër dëshirës së tyre për t'u imunizuar kundër Covid. Bëhet fjalë për një 17-vjeçar nga Arezzo dhe një tjetër nga Firence. Këto janë episode të ngjashme, të raportuara nga Gianni Baldini, president i Shoqatës së Matrimonialistëve të rajonit dhe raportuar nga gazeta la Nazione. "Me shtrirjen e së drejtës për t’u vaksinuar tek moshat e reja, po shtohen mosmarrëveshjet midis prindërve dhe fëmijëve rreth vaksinimit,” shpjegon avokati. “Po ndodh që fëmijët e mitur duan të vaksinojhen dhe prindërit nuk pajtohen. Ka situata në të cilat prindërit, qoftë të martuar apo të divorcuar, kanë një mendim konfliktual për vaksinimin," shton ai. Në rastet e raportuara, në fakt, fëmijët nuk e kishin nënshkrimin nga prindërit, të dy pjesë e lëvizjes “No Vax”. Në një rast është një çift në rrugën e divorcit, në tjetrin një çift i pamartuar. "Si rregull, zgjedhja për të vaksinuar një të mitur duhet të ketë pëlqimin e të dy prindërve dhe kjo vlen për familjet në të cilat prindërit janë të martuar, bashkëjetues ose janë ndarë ligjërisht." shpjegon Baldini.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57