Top News – Do të hakmerremi! Irani kërcënon me `dron` Donald Trumpin
22/01/2021 17:52

Nga profili në Twitter I liderit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim I cili është interpretuar menjëherë si kërcënim për ish presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Postimi përmban foto të një njeriu që I ngjason ish kreut të Shtëpisë së Bardhë duke luajtur golf dhe mbi të, ka rënë hija e atij që duket si avion luftarak ose dron. "Hakmarrja është e pashmangshme", thuhet në postim. Sipas mediave të mëdha të huaja si BBC e Reuters, kjo duket si një paralajmërim për hakmarrjen ndaj vrasjes së kreut të lartë ushtarak të republikës islamike, Qasem Soleimani. Disa përdorues të Tëitter-it bënë thirrje që gjiganti i mediave sociale ta pezullojë llogarinë e Ajatollahut. Tëitter mbylli llogarinë e Trumpit në fillim të këtij muaji pasi ai publikoi postime të cilat konsiderohej se kanë nxitur dhunën ndaj Kongresit amerikan më 6 janar, teksa po certifikohej rezultati i zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. Qasem Soleimani u vra nga një sulm amerikan me dron në Bagdad vitin e kaluar. Trump pat thënë asokohe se ai gjenerali ishte përgjegjës në mënyrë të drejtpërdrejtë apo qoftë edhe të tërthortë për vdekjen e qindra trupave amerikane dhe sipas tij, po planifikonte edhe sulme të tjerë. Pamjet: AFP

Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31
Top News – Hotel në hapësirë/ Projekti bën përpara, parashikohet të hapet në 2027
05/03 14:12
Top News – Mbrojtja e Evropës/ Stoltenberg-BE nuk mund t’ia dalë e vetme
05/03 12:22
Top News – Italia i bllokon vaksinat/ Australia i kërkon BE-së rishikimin e vendimit
05/03 12:20
Top News – Majmunët në San Diego, marrin vaksinën eksperimentale antiCovid
05/03 12:07
Top News – Tre tërmete në Zelandën e Re/ Më i forti me magnitude 8.1, kalon rreziku i cunamit
05/03 12:02
Top News – Pandemia e koronavirusit/ SHBA, më pak lindje të reja në 35 vitet e fundit
05/03 12:00
Top News – SHBA, Policia e kongresit/ Kërkon zgjatjen e qëndrimit të Gardës Kombëtare
05/03 11:55
Top News – Katër ditë në Irak, Papa Francesku nis vizitën: Unë, pelegrin i paqes
05/03 11:52
Grekët të lodhur nga masat/ Protesta e taksistëve në Athinë: Jemi dëmtuar ekonomikisht
04/03 23:14