Top News – Do të bjerë shi acidik… / Re toksike nga vullkani mbi Evropë dhe Britani
23/09/2021 14:42

Llavë, tym dhe gazra helmues kanë vazhduar të dalin nga vullkani në Las Palmas gjatë natës, duke bërë që hi toksik të bjerë si shi mbi ishull. Banorët lokalë janë këshilluar të lajnë perimet dhe veshjet dhe të evitojnë gëlltitjen e hirit ndërkohë që shpërthimi nuk tregon shenja ngadalësimi edhe kur kanë kaluar pesë ditë nga fillimi i tij. Një lumë llave i dalë nga krateri vazhdon udhëtimin e ngadaltë drejt oqeanit duke djegur cdo shtëpi apo fermë që i del përpara. Ndërkohë, pasojat do të ndjehen edhe shumë larg, me një re të madhe gazi të dioksidit të squfurit që do të mbulojë evropën të enjten dhe me gjasë do të sjellë mbi të shi acidik. E njëjta re do të mbërrijë edhe britaninë e madhe deri të dielën me vëzhguesit që thonë se në atë pikë, shanset që ajo të prekë sistemin e motit do të jenë shumë të vogla. Vullkanologët që po monitorojnë shpërthimin paralajmëruan të mërkurën se vullkani kishte hyrë në një fazë të re shpërthyese dhe se me gjasa do të nxirrte akoma më shumë hi dhe tym. E kjo u pa gjatë natës së shkuar, me pamjet që tregonin llavën që ngrihej për qindra metra në qiell e më pas, lëshohej poshtë faqes së kraterit si një lumë i tërbuar. Të dhënat nga satelitët e motit të BE tregojnë progresin e llavës që tashmë ndodhet pak km larg nga oqeani. Shkenvëtarët kishin parashikuar se llava do të arrinte detin të martën duke prodhuar një re gazi toksik në momentin e përzierjes me ujin e detit. Por tani ata mendojnë se llava edhe mund të mos arrijë deri në det, por të vazhdojë të përhapet në tokë duke shkatërruar më shumë shtëpi dhe toka bujqësore nga sa ishte menduar.

Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12