Top News – Ditëlindja, Helena Kadare/ Intervista e fundit tek ‘Hipokrati’
21/09/2020 13:55

Shkrimtarja Helena Kadare feston sot ditëlindjen e saj të 77-të. Bashkëshortja e shkrimtarit të madh Ismail Kadare, ka bërë rrugëtimin e saj në letërsinë shqipe ku ka lënë gjurmë me krijimtarinë e saj. E lindur në vitin 1943 Helena Kadare është një shkrimtare e cila ka prekur pothuajse të gjitha zhanret e lëtërsisë Krimijtaria e saj letrare përfshin tregime, novela, romane dhe skenare filmi. Helena Kadare është marrë edhe me përkthimin, kryesisht nga letërsia franceze Fillimet e saj në krijmtari ajo i ka pasur me novelen ‘Shuaje dritën Vera’ të botuar në vitin 1966. Helena Kadare jeton prej vitesh në Paris, por shpeshherë së bashku me bashkëshortin ajo kalon disa kohë edhe në Shqipëri. Intervistën e fundit për mediat Helena Kadare e ka dhënë ekskluzivisht për emisionin ‘Hipokrati’ ne Top Channel, maj të këtij viti.

Top News – Kryemadhi-Ramës/ Do digjesh në tiganin e shqiptarëve
22/10 22:00
Top News – Arsimi në kohë pandemie/ Kushi: Më shumë psikologë në shkolla
22/10 21:34
Top News – Pompeo folësi kryesor/ Forumit kundër anti-semitizmit
22/10 20:54
Qeveria jep “OK” për projektin e “Rrënjë Shqiptare” dhe Marin Memës
22/10 19:59
Top News – Lindi trashëgimtarja! Vjen në jetë vajza e princ Lekës
22/10 19:55
Rezoluta për antisemitizmin/ SHBA dhe BE përshëndesin miratimin nga parlamenti
22/10 19:52
Në auditor dhe online/ Mësimi i kombinuar në Universitetet sipas rregullores anti-Covid
22/10 19:49
Kategoria që nuk mban maskë/ Ata që kanë probleme shëndetësore dhe pajisen me vërtetim nga mjeku
22/10 19:45
Shkarkohet Prokurori Dritan Peka/ Në rivlerësim iu gjetën probleme me paratë
22/10 19:38
Top News – ‘Në PD vetëm eliminime’/ Inceneratorët, Veliaj: Ja dokumenti
22/10 18:58
Top News – 3 humbje jete në 24 orë/ 302 të infektuar, 258 në spital
22/10 18:13
Top News – Veliaj në njësinë 7/ I përgjigjet Monika Kryemadhit
22/10 18:10
Top News – Rezoluta e antisemitizmit/ Përshendetet nga Ambasada e SHBA
22/10 17:11
Top News – Vaksina anti-covid/ Në kuvend marrvëshja për blerjen
22/10 16:31
Top News – Bilanci në Kosovë/ 159 raste të reja dhe asnjë viktime
22/10 16:24
Top News – Debat Gjoni-Lleshaj/ Ndryshimi në ligjin e gjendjes civile
22/10 16:20
Top News – 810 gjoba nga policia/ Pa maska në rrugë e makinë
22/10 16:17
Përurohet këndi i ri i lojërave/ Veliaj: Do të ecim shumë shpejt me projektin e Astirit
22/10 16:10
Basha pro Ramës për “Detin”/ “Qëndrimi i PD-së që duhet trajtuar nga drejtësia ndërkombëtare”
22/10 15:59
Top News – ‘Kamp përqendrimi’, merret vendimi / Krujë, burgu i Zaharisë
22/10 15:54