Top News/ ‘Dinari’ diskutohet sërish në Bruksel / Raund i ri dialogu me pritshmëri të ulëta
18/04/2024 11:19

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel, nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, për të diskutuar për një zgjidhje për çështjen e dinarit të Serbisë. Takimet nisën në mëngjes, sipas praktikës së mëhershme. Fillimisht, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Kosovë-Serbi, takon ndaras kryenegociatorin e Serbisë, Petar Petkoviq, dhe më pas atë të Kosovës, Besnik Bislimi. Pritet edhe një takim trepalësh në vijim. Ky është takimi i tretë mes kryenegociatorëve, dhe i katërti mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, lidhur me përpjekjet për zgjidhjen e çështjes që lidhet me transferimin e mjeteve financiare nga Serbia për qytetarët serbë në Kosovë. I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ditë më parë tha se në të synohet gjetja “e një zgjidhjeje të përkohshme” për personat e prekur nga vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës. Më 1 shkurt në Kosovë hyri në fuqi një rregullore e BQK-së, e cila ndalon përdorimin e dinarit serb për kryerjen e pagesave. Për çështjen e dinarit serb, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë zhvilluar edhe takime në të kaluarën, të cilat kanë përfunduar pa ndonjë përparim.

Top Channel/ Më 22 maj votim në shtatë qendra zgjedhore në RMV, Ahmeti: E rrezikshme
19/05 12:26
Top News/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin/ ‘Ndaloni provokimet me emrin, kam informuar BE-në’
18/05 19:21
Top News/ Finlanda ‘shuplakë’ BE-së për Kosovën: Qasje e njëanshme, Serbia shkak për destabilitet
18/05 16:53
Top News/ Me kapele dhe duar në xhepa, çfarë po bënte shqiptari para se të vriste gruan në Greqi
18/05 15:55
Top News/ Kosova mbetet jashtë agjendës së KiE/ Franca: Çështja mund të shkaktojë përçarje në BE
17/05 14:53
Top News/ Greqia paralajmëron RMV-në/ ‘Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës’
17/05 12:42
Top Channel/ Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë! Mitsotakis: Do kenë pasoja të rënda mes dy vendeve
17/05 12:34
Top News/ Asociacioni, ‘mision i pamundur’ / Escobar: Duhej të kishim insistuar më shumë
17/05 12:29
Top News/ Escobar lë detyrën, rrëfen pengun/ ‘Duhej të kisha këmbëngulur më shumë për asociacionin’
17/05 11:17
Top News/ Emri rikthen tensionet Greqi-RMV/ Mitsotakis: Respektoni dispozitat e marrëveshjes
17/05 11:06
Top News/ Anëtarësimi i Kosovës në KiE/ Vuçiç: I kemi duart e lidhura, britanikët kanë një truk
17/05 10:12
Top News/ Rrëfehet bashkëshorti vrasës/ 50-vjeçari: Pasi e vrava shkova e piva disa birra
16/05 22:22
Top News/Çështja e emrit, Shkupi sfidon Athinën/Mickovski në krah të presidentes: Ndaloni kërcënimet
16/05 20:32
Top News/Asociacioni, Vuçiç: Një mashtrim/Presidenti serb e quan përpjekje jo serioze draft-statutin
16/05 19:12
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Arrestohet bashkëshorti, video e sherrit mes tyre
16/05 17:20
Top News/ Bie numri i emigrantëve/ Ballkani, jo më rruga e preferuar për klandestinët
16/05 16:54
Top News/ Kurti ia thotë në sy Vuçiçit: Na dorëzo Milan Radoiçiç dhe grupin e tij paramilitar
16/05 15:10
Top News/ Mitsotakis reagon për vrasjen e shqiptares/ Thirrje grave që të denoncojnë dhunën
16/05 13:08
Top News/ Rama-Kurti, të ndarë në një tryezë. Dy Kryeministrat në samitin BE-Ballkani Perëndimor
16/05 10:16
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Kishte paditur për dhunë partnerin, por nuk u nda nga ai
16/05 09:24