Top News – Dimër i vështirë/ Evropa: Nuk ka plane për Krishtlindje!
13/11/2020 12:36

Një sërë vendesh europiane paralajmëruan se është shumë herët për të planifikuar udhëtimet për Krishtlindje, pasi rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në të gjithë kontinentin. Në Suedi, njerëzve u është thënë të përgatiten për kufizime të mundshme të udhëtimit gjatë periudhës së pushimeve. Autoritetet irlandeze dhe franceze këshillojnë të mos bëhen plane, sepse me gjashtë javë të mbetura deri në sezonin festiv, bllokimet dhe masat e tjera janë në fuqi në disa vende. Franca po përballet me një rritje të mprehtë të rasteve që ka paralizuar sërish vendin. Sipas universitetit Johns Hopkins, Franca shënon sot mbi 1.9 milionë infektime të konfirmuara. Vetëm të enjten, numri i shtrimeve në spital mbërriti në 32.600, edhe më i lartë sesa piku i shënuar në muajin prill. Në Itali, shumica e vendit është në izolim por ka zëra që kërkojnë ashpërsim edhe më të gjerë të masave duke pasur parasysh se ato nuk kanë arritur ta frenojnë infeksionin, të paktën deri tani. 636 vdekje u shënuan të enjten në vendin fqinj, opinion publik i të cilit është tronditur nga publikimi i një videoje ku shihej një pacient prekur me covid, i cili dergjej i pajetë në banjën e spitalit. Burri ishte 84 vjec, vuante nga hipertensioni dhe diabeti, dhe kishte kaluar edhe një aneurizem nervor. Trupin e tij të pajete nuk e zbuloi stafi i spitalit, sipas mediave vendase por nje tjetër pacient i infektuar. Covidi në Europe ka rritur trysninë mbi kapacitete spitalore , ndërsa shefi i INFEKTIVIT në COTUGNO të Italisë thoshte se pothuajse nuk kanë më shtretër të lirë.

Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28
Top News/ Harris dhe Trump fillojnë luftën / Sulme verbale ndaj njëri-tjetrit, ndizet fushata
24/07 12:25