Top News – Dialogu, Bruksel/ Video-konferencë, por jo takim fizik
12/07/2020 10:56

Dialogu Kosovë-Serbi rinis sot me një video-konferëncë të zhvilluar nën organizimin e Bashkimit Europian. Burime nga shërbimi i veprimit të jashtëm të BE-së (EEAS) tregojnë se fillimisht Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrel, dhe i dërguari i posaçëm për dialog Miroslav Lajçak, do të zhvillojnë biseda me njërën palë e pastaj me tjetrën. Në fund, është llogaritur të mbahet një konferencë e përbashkët të kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçic. Brukseli konsideron se ky takim shënon praktikisht rifillimin e dialogut, të bllokuar që prej vitit 2018. Për t'i inkurajuar palët të përfshihen në mënyrë konstruktive në dialog, të premten u mbajt një takim virtual mes Hotit dhe Vucic me ndërmjetësimin e presidentit të Francës Emanuel Macron dhe kancelares Gjermane Angela Merkel. Diplomatët në Bruksel, të cilët u informuan mbi përmbajtjen e konferencës së 10 korrikut, e pranuan se arritja e një marrëveshjeje nuk do të jetë e lehtë sepse palët janë shumë larg në qëndrimet e tyre. Por ata nuk e konsiderojnë ujdinë të pamundur. Takimi I sotëm duhet të ishte zhvilluar në kryeqytetin belg praninë fizike të kryeministrit të Kosovës dhe presidentit serb, por kjo është shtyrë për në datën 16 korrik. Shtyrjen thuhet ta ketë kërkuar ekzekutivi kosovar.

Greqi/ Shkon në 5 numri i viktimave nga moti i keq
09/08 20:05
Top News – 5 të vdekur, mes tyre një foshnje/ Stuhia në ishullin grek
09/08 19:11
Top News – Maqedoni e Veriut/ Rriten sërish infektimet me Covid
08/08 22:45
Top News – Ligji për UÇK-në/ Reagon Vuçiç e ndërkombëtarët
07/08 15:43
Top News – Covid-19, qeveria e Malit të Zi: Shqipëria në listën “e verdhë”
07/08 12:16
Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë
05/08 00:33
Mali i zi, shqiptarë janë të ndarë/ Do shkojnë në zgjedhje me dy lista kandidatësh
01/08 19:45
Top News – Situata nga Covid/ Maqedoni e Veriut, 7 viktima
01/08 19:32
Top News – Rriten rastet me Covid/ Greqi, shumë infektime në dy dasma
31/07 21:40
Emigrantët në rradhë për pashaportat/ Sërish kaos para ambasadës shqiptare në Athinë
31/07 13:00
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Sot takohen ekspertët në Bruksel
30/07 12:12
Top News – Zëdhënësi BE/ S`ka ultimatum për Beogradin!
29/07 20:46
Zbutet tensioni greko-turk
29/07 14:51
Top News – Tensione në Ballkan/ Serbia kërkon avionë ushtarakë
27/07 20:25
Top News – Pas Luginës së Preshevës, bashkojnë forcat për zgjedhje edhe shqiptarët e Malit të Zi!
26/07 15:50
Top News – Vuçiç për njohjet/ Do vazhdojmë fushatën nëse Kosova…
26/07 15:12
Top News – Punonjësit sezonale/ Greqia shtyn lejet deri në 31 dhjetor
26/07 12:16
Top News – Maqedonia e veriut/ 9 viktima të reja nga koronavirusi
25/07 18:42
Top News – Maqedonia e veriut/ Çertifikohet rezultati i zgjedhjeve
25/07 18:37
Talat Xhaferi në infektiv/ S’dihet nëse Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut është me Covid-19
25/07 12:18